Babcia to nieoceniona osoba w życiu wnuków, bardzo często bowiem opiekuje się nimi w dzieciństwie podczas pracy zawodowej rodziców, pełniąc tym samym funkcję niani. Wiele małżeństw nie poradziło by sobie bez pomocy swoich mam w opiece nad dziećmi, zatrudnienie opiekunki jest bowiem bardzo kosztowne i nie każdy może sobie na to pozwolić.
Poza tym chyba każdy rodzic woli, aby jego maleństwem zajmowała się zaufana i znana od zawsze osoba, która kocha dziecko jak swoje i chce dla niego jak najlepiej – taka osoba niewątpliwie jest babcia.
„Babcią” nazywane są jednak także opiekunki nie będące matkami rodziców dziecka. Wielu rodziców poszukuje bowiem dla swoich dzieci niani, która pełniłaby bowiem również funkcję babci, której na przykład dziecko w rzeczywistości nie ma. Chodzi tutaj nie tylko o wykonywanie podstawowych obowiązków w opiece nad dzieckiem, ale o pewien profil emocjonalny, o więź która będzie łączyła taką przyszywaną babcię i malucha.
Oczywiście, czy babcia będzie wynajęta czy prawdziwa, jej działalność związana z opieka nad maleństwem może być zupełnie legalna, możemy więc mówić o zawodzie jako babcia. Taką nianię-babcię możemy, a nawet powinniśmy zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dzięki czemu będzie miała ona korzyści.
Zgłoszenie opiekunki-babci do ZUS sprawia, że mają one nie tylko pełne ubezpieczenie zdrowotne, ale państwo płaci im również składki emerytalne, rentowe i wypadkowe w 100 procentach. Wynajęta niania korzysta więc z takich samych przywilejów, jak w przypadku wykonywania innej pracy z umową, natomiast prawdziwe babcie, które na przykład są już od jakiegoś czasu na emeryturze, dzięki zgłoszeniu do ZUS przez swojego syna czy córkę, mogą sobie do emerytury dorobić i podnieść jej wysokość w przyszłości.
Aby jednak zalegalizować pracę babci, dziecko, którym się ona opiekuje nie może mieć więcej niż trzy lata na mocy Ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3. Babcia nie może jednak sama zgłosić się do ubezpieczenia – muszą to zrobić rodzice dziecka, będący wówczas jej pracodawcami, którzy zawrą z babcią umowę uaktywniającą. Jest to forma umowy zlecenie, określająca czas i miejsce sprawowania opieki nad dzieckiem, obowiązki niani, wysokość wynagrodzenia i czas, przez jaki umowa ma obowiązywać.
Jeśli rodzice dziecka jako pracodawcy zgłaszają babcię do ZUS, również oni pokrywają składki, ale tylko wtedy, gdy jej pensja przekroczy minimalne wynagrodzenie. Jeśli więc taka niania będzie miała w umowie zarobki na poziomie 2 tysięcy złotych brutto, to ZUS opłaci składki od podstawy, natomiast rodzice od kwoty przekraczającej zarobki minimalne. Zarobki w ‚zawodzie’ babci są różne i zależą od rodziców dzieci jako pracodawców. Warto wiedzieć, że możemy otrzymać dofinansowanie na zartudnienie babci.
ciekawe czy to się opłaca jeżeli babcia będzie musiała zapłacić podatek dochodowy około 2500PLN a emerytura jej wzroście o 25PLN?