Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak dostać się na płatny staż? 2018

Staż finansowany ze środków unijnych

[Głosów:5    Średnia:3.2/5]

staże dla młodychPolska należy do krajów, które w bardzo dużym stopniu skorzystały i nadal korzystają z pomocy Unii Europejskiej. Funduszy unijne w znacznym stopniu przyczyniają się bowiem do rozwoju gospodarki oraz zmniejszania bezrobocia w krajach słabiej rozwiniętych.

Polacy bardzo chętnie korzystają z różnego rodzaju pomocy, np. dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, z rent strukturalnych i wsparcia dla rolnictwa czy też funduszy na rozwój już istniejących firm. Unia Europejska wspiera także młodych ludzi, którzy są w najtrudniejszej sytuacji, ponieważ po zakończeniu edukacji, z barkiem doświadczenia bardzo często mają trudności ze znalezieniem pracy. Studenci i absolwenci mogą jednak nabyć doświadczenie podczas stażu finansowanym przez Unię Europejską.

Staże finansowane ze środków unijnych mogą odbywać się na różnych zasadach i w różnych instytucjach. Wiele uczelni wyższych pomaga studentom i absolwentom, organizując rekrutację staże studenckie i absolwenckie. Mogą to być staże zarówno płatne, jak i bezpłatne, jednak aby kandydat mógł z nich skorzystać, musi spełnić odpowiednie wymogi.

Zazwyczaj pierwszy etap rekrutacji odbywa się drogą elektroniczną, natomiast po wstępnym zakwalifikowaniu konieczne jest dostarczenie do komisji rekrutacyjnych wszystkich dokumentów potwierdzających nasze kwalifikacje i osiągnięcia. Szansę na odbycie płatnego stażu unijnego mają na ogół tylko osoby z ponadprzeciętnymi wynikami w nauce oraz wykazujące się dodatkową aktywnością w czasie edukacji, dlatego niezbędne jest dostarczenie zaświadczeń potwierdzających średnie ocen, dyplomów ukończenia dodatkowych szkoleń, kursów lub innych kierunków studiów czy też dokumentów potwierdzających działalność w kołach naukowych lub odbycia wolontariatu czy nieobowiązkowych praktyk.

Wniosek i dostarczone dokumenty są wnikliwie analizowane i oceniane, dlatego tylko kandydaci, którzy uzyskają najwyższą liczbę punktów maja szansę na odbycie takiego stażu. Aby odbyć taki staż, należy posiadać status studenta lub absolwenta, nie jest on natomiast przeznaczony dla osób zarejestrowanych jako bezrobotne.

Absolwenci, którzy zarejestrowali się jako bezrobotni w Urzędzie Pracy mogą natomiast skorzystać ze stażu z takiego właśnie urzędu. Staże są finansowane ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego, tak więc pracodawca przyjmujący bezrobotnego na taki staż nie ponosi żadnych kosztów. Bezrobotny podczas odbywanego stażu otrzymuje wynagrodzenie w formie stypendium, jednak kwota, podobnie jak długość trwania oraz warunki przystąpienia do stażu zależne są między innymi od założeń projektu realizowanego przez dany UP, w ramach którego organizowany jest staż. Nie mniej jednak każdy staż jest szansą zdobycia cennego doświadczenia, pomocnego w znalezieniu pracy w przyszłości.

7
2