Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak z wynagrodzenia brutto obliczyć netto? 2018

Kalkulator płac. Jak obliczyć wynagrodzenie netto?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

kalkulator-plac-jak-obliczyc-wynagrodzenie-nettoWynagrodzenie netto jest kwotą pomniejszoną o podatek dochodowy, składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz składkę na ubezpieczenie społeczne. Innymi słowy, jest to wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje „na rękę” z tytułu zatrudnienia. Na umowie o pracę zawsze podaje się kwotę brutto, która jest znacznie większa od otrzymywanego wynagrodzenia. Nie bez znaczenia jest to, że obliczenie wysokości poszczególnych składek i podatków, potrącanych od wpłaty pracownika jest obowiązkiem pracodawcy.

Kalkulator płac, zwany również kalkulatorem wynagrodzeń, jest narzędziem, z którego mogą korzystać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Jest on bardzo przydatny, ponieważ pozwala w szybki sposób obliczyć, m.in. wysokość wynagrodzenia netto.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto za pomocą kalkulatora płac?

Najprostszym sposobem na obliczenie wysokości wynagrodzenia netto jest skorzystanie z kalkulatora płac. Jest to narzędzie, które dzięki wpisaniu kilku podstawowych informacji, bardzo szybko oblicza wartość wynagrodzenia „na rękę”. W celu przeliczenia kwoty brutto na kwotę netto, należy podać informacje o:

  • rodzaju zatrudnienia, np. umowa o pracę czy umowa zlecenie,
  • miejscu zatrudnienia (czy jest ono zgodne z miejscem zakładu pracy),
  • ewentualnym prowadzeniu działalności gospodarczej lub odprowadzaniu podatków przez innego pracodawcę,
  • wartości wynagrodzenia brutto.

Ważne jest to, że kalkulator płac pozwala nie tylko na obliczenie wynagrodzenia brutto i wynagrodzenia netto, ale również na obliczenie całościowych kosztów wynagrodzenia pracownika. Mowa tu przede wszystkim o wysokości: składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, podatku dochodowego i ulgi podatkowej.

Samodzielne obliczanie wynagrodzenia netto

Wynagrodzenie netto można obliczyć również samodzielnie. Jednakże w tym celu należy mieć wiedzę o wysokości: wynagrodzenia brutto, składki na ubezpieczenie społeczne (w tym na ubezpieczenie: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe), składki na ubezpieczenie zdrowotne, zaliczki na podatek dochodowy, kosztów uzyskania przychodu. Na początku od wynagrodzenia brutto należy odjąć składki na ubezpieczenie społeczne (oprócz wypadkowej). Następnie od uzyskanej kwoty należy potrącić wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotnej (części opłacanej przez pracownika). W dalszej kolejności należy obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy, a następnie odjąć go od kwoty pomniejszonej o ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Artykuł powstał na podstawie informacji znajdujących się na Randstad.pl

Save

1
0Dodaj komentarz