Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak zwiększyć swoją emeryturę? 2018

Co zrobić, żeby żyć godnie na emeryturze?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

starsi ludziePolscy rządzący od lat biją na alarm, iż obecny system emerytalny nie zdaje egzaminu, ZUS jest w fatalnej kondycji. Polacy natomiast niemal codziennie na własnej skórze odczuwają tego konsekwencje, dotyczy to zwłaszcza osób, które dostają jedynie minimalną emeryturę z ZUS, czy też żałośnie niskie świadczenia np. po zmarłym członku rodziny. Dlatego dla wielu osób przyszłość rysuje się w wyjątkowo szarych barwach. Jednak wcale nie musi tak być. Co zrobić, by żyć godnie na emeryturze?

Przede wszystkim pracować – osoby, które przez wiele lat pozostawały bezrobotne nie powinny się dziwić, że dostaną jedynie minimalną kwotę. Według obliczeń ekonomistów, żeby uzbierać na swoją najniższą, gwarantowaną emeryturę zarabiając cały czas najniższą krajową, trzeba pracować nieustannie aż 45 lat. Dlatego przede wszystkim trzeba starać się o zdecydowanie lepszą pensję, co wcale nie jest łatwe w czasach dat wysokiego bezrobocia. Wyższa pensja, to wyższe składki odprowadzane co miesiąc do ZUS, a tym samym większa podstawa do obliczania emerytury.

Ponadto od momentu wkroczenia w dorosłość każdy powinien starać się, aby tzw. okresów nieskładkowych było w naszym stażu jak najmniej, ponieważ ZUS uznaje je jako lata pracy, ale nie podnoszą one naszej emerytury. Są to np. urlopy wychowawcze, na żądanie, czas studiów, czy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Trzeba też pamiętać, iż okresy nieskładkowe łącznie nie mogą przekroczyć 1/3 całego stażu pracy. W przypadku, gdy dana osoba została zwolniona z pracy i nie jest zarejestrowana w Urzędzie Pracy, może zacząć wpłacać składki dobrowolne, które także podniosą pulę bazową.

Wiele osób decyduje się też na tzw. „wcześniejszą emeryturę”. Niestety według najnowszych przepisów, dzięki takiemu posunięciu suma naszych składek, na podstawie której ustalana jest wysokość emerytury, znacznie spada. Dzieje się tak, ponieważ po osiągnięciu wieku emerytalnego od kwoty składek odejmuję się to, co już się pobrało w ramach emerytury częściowej. Podstawa jest więc niższa, niż początkowo, a tym samym i miesięczna wpłata staje się skromniejsza.

Wszystkie powyższe rady wcale nie gwarantują wysokiej emerytury. Wielu ekonomistów twierdzi, że ZUS i tak chyli się ku upadkowi, a wprowadzone zmiany, nawet jeśli się sprawdzą, to tylko przedłużą jego agonię. Doradzają więc oszczędzanie na własną rękę. Na rynku funkcjonuje sporo firm ubezpieczeniowych, które gwarantują „drugą emeryturę”. Można także po prostu zainwestować zaoszczędzone pieniądze, jednak w czasach kryzysu fundusze inwestycyjne nie gwarantują zysków. Dlatego najpopularniejszym rozwiązaniem pozostaje wysokooprocentowana lokata.

0
0