Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Dofinansowanie z Unii Europejskiej dla młodych rolników 2018

Dopłaty unijne dla młodych rolników

[Głosów:0    Średnia:0/5]

młody rolnikDzięki możliwości uzyskania wsparcia finansowego z budżetu Unii Europejskiej wiele osób i firm ma szansę realizować swoje plany. Dofinansowanie jest oczywiście znacznie bardziej korzystne niż kredyt, bo nie trzeba zwracać otrzymanych pieniędzy. Bez tego typu pomocy wiele projektów nie mogłoby być w ogóle zrealizowanych. Z szansy, jaką dają nam dotacje unijne, chętnie korzystają młodzi, którym brakuje zwykle środków na rozpoczęcie działalności, w takim zakresie by była opłacalna. Dotyczy to także młodych rolników.

W ramach programów realizowanych w latach 2007-2013 rolnicy mogli starać się o dotacje unijne na różne cele. Jeśli chodzi o młodych rolników szczególnie dużo korzyści przyniosło im działanie „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wysokość wsparcia mogła wynieść nawet 75 000 zł. Kto mógł na nie liczyć? Osoby, które niedawno rozpoczęły lub planowały rozpocząć działalność rolniczą, będące przed 40 rokiem życia. Uprawiane gospodarstwo miało mieć maksymalnie 300 ha. W związku z tym, że działanie cieszyło się bardzo dużą popularnością nie wystarczało środków dla wszystkich chętnych. Dlatego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmienił zasady przyznawania dotacji i pieniądze, które nie zostały wykorzystane w poszczególnych województwach przesunięto do innych, gdzie zapotrzebowanie na nie było większe. Każdy wniosek otrzymywał określoną liczbę punktów, która decydowała o jego miejscu w rankingu. Ważna była wielkość gospodarstwa rolnego, wykształcenie młodego rolnika i stopa bezrobocia w powiecie.

Z pewnością szansą dla młodych rolników na dobry start jest też system przyznawania dopłat bezpośrednich do hektara oraz rent strukturalnych osobom, które przekazują swoje gospodarstwo. Renty wypłacane są w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Wysokość takiego świadczenia może być wyższa, jeśli gospodarstwo rolne przekazywane jest osobie poniżej 40 roku życia. Wskazuje to więc z pewnością na chęć tworzenia warunków, w których młodzi rolnicy będą mieli szanse rozwijać swoją działalność. Znaczna część pieniędzy przeznaczonych na wspieranie rolników dotyczyła też dotacji unijnych na uprawy ekologiczne. Może więc najlepiej połączyć oba tematy – rozpoczynanie działalności przez młodych rolników i rolnictwo ekologiczne. Tak czy inaczej warto korzystać z możliwości polegających na wpieraniu projektów realizowanych na obszarach wiejskich. Kiedy tylko pojawia się taka opcja trzeba dowiedzieć się w jaki sposób starać się o pieniądze i po prostu to robić. Wielu rolników cieszy się już, że nie zmarnowało takiej szansy.

0
0