Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Dofinansowanie unijne na otwarcie i prowadzenie przedszkola 2018

Jak założyć punkt przedszkolny za pieniądze z UE?

[Głosów:1    Średnia:3/5]

1. Jak założyć punkt przedszkolny za pieniądze z UEJak wiadomo możliwość otrzymania dofinansowania unijnego powoduje, że wiele osób których nie byłoby stać na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, może jednak to zrobić. Dotyczy to chociażby założenie przedszkola. Do tej pory chcąc je otworzyć można było składać wnioski w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, poddziałanie 9.1.1. Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej.

W latach 2014-2020 zamiast POKL wdrażany będzie Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Prawdopodobnie będzie on również uwzględniał działania, które będą skierowane na wspieranie inicjatyw polegających na zakładaniu i prowadzeniu przedszkoli niepublicznych. Natomiast aby otrzymać dofinansowanie unijne należy spełniać kryteria podane w informacji o naborze wniosków, a następnie przygotować i złożyć w wyznaczonym miejscu wymaganą dokumentację. Przede wszystkim wypełnia się wniosek. Zakładając przedszkole układa się biznesplan, a jeśli ma być załącznikiem do wniosku o dofinansowanie trzeba go dobrze dopracować. Zwykle wymagane są również inne załączniki. Po złożeniu wniosku oczekuje się na rezultaty oceny formalnej, a następnie merytorycznej i w końcu na ogłoszenie wyników. W razie otrzymania dofinansowania musi być ono wykorzystane dokładnie w taki sposób, jaki został opisany we wniosku. Następnie dotację przyznaną na utworzenie lub prowadzenie przedszkola trzeba rozliczyć.

Wnioskodawcami w ramach POKL 9.1.1.  były zarówno podmioty chcące tworzyć przedszkola, jak i przedszkola już istniejące. Mogły one liczyć nawet na 85% dotację. Jednak była ona jednorazowa. Istnieje natomiast możliwość otrzymania dofinansowania bieżących wydatków, które wynosi 40% z nich na jedno dziecko. Żeby je dostać należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy w terminie poprzedzającym zamknięcie budżetu na kolejny rok. Wówczas dotacja dla nowego punktu przedszkolnego zostanie uwzględniona w planie budżetowym. Okazuje się więc, że osoby które chcą prowadzić własne przedszkole mogą liczyć na spore wsparcie finansowe.

0
2



Dodaj komentarz