Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak zostać żołnierzem jednostek specjalnych? 2018

Praca jako żołnierz GROM-u

[Głosów:1    Średnia:2/5]

żołnierz jednostek specjalnychPo pierwsze, trzeba wspomnieć o tym, że jednostka GROM powstała 13 sierpnia 1990 roku jako Grupa Reagowania Operacyjno -Manewrowego, podporządkowana Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i jest przeznaczeniem było zwalczanie terroryzmu. Należy zaznaczyć, że ta jednostka należy do jednych z najlepszych w Polsce, w związku z czym nikogo nie dziwi fakt, że wiele osób pragnie w niej znaleźć zatrudnienie. Ale w związku z tym, że jest ona przeznaczona do  prowadzenia działań ratowniczo – ochronnych,  specjalnych i rozpoznawczych, działań na lądzie, pod wodą i z powietrza, w trudnych warunkach terenowych, klimatycznych i pogodowych, dostać się do niej mogą tylko najlepsi kandydaci.

Nie zapominamy o tym, że o stanowisko w tej jednostce mogą się ubiegać oficerowie, posiadający tytuł magistra oraz podoficerowie zawodowi oraz podoficerowie rezerwy od stopnia plutonowy (bosmanmat) posiadający świadectwo dojrzałości. Oczywiście, kandydaci do GROM-u muszą pozytywnie  zaliczyć selekcję, czyli wyczerpujący fizycznie i psychicznie sprawdzian terenowy, które jest niezwykle trudny i tak naprawdę mogą go przejść tylko nieliczni. Sprawdzian fizyczny obejmuje: wejście na linę o długości 5 m dowolną techniką, bieg na 100 m, podciąganie na drążku, skrętoskłony w czasie 2 minut, ugięcia ramion na poręczach, bieg na 3000 m w stroju sportowym, walk w wręcz, pływanie na dystansie 50 m, pływanie pod wodą, skok do wody z wieży o wysokości 5 m.

Natomiast test psychologiczny ma za zadanie sprawdzić intelekt, osobowość i temperament kandydata. Po zaliczeniu selekcji wstępnej kandydat przechodzi do selekcji szczegółowej. Obejmuje ona sprawdzian wysokościowy mający na celu wyeliminowanie kandydatów niezdolnych do pracy na dużych wysokościach oraz wielozadaniowy sprawdzian w trudnych warunkach terenowych bez względu na warunki atmosferyczne. Ponadto, kandydaci do GROM-u na selekcję zgłaszają się z własnym sprzętem i mogą brać w niej udział nawet wiele razy. Oczywiście, po jej zaliczeniu jest jeszcze przeprowadzana rozmowa kwalifikacyjna, decydująca o tym czy dana osoba będzie przyjęta do jednostki, czy też nie.

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że żołnierze GROM-u muszą wykazywać się nie tylko intelektem, sprawnością fizyczną, ale i być silni psychicznie, odporni na duży stres, gdyż nierzadko to oni muszą walczyć z terrorystami, narażając się na utratę zdrowia i życia. W związku z czym nie mogą pozwolić sobie nawet na chwilę zawahania, ponieważ może to ich kosztować bardzo wiele.

0
0