Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak zostać pilotem zawodowym? 2018

Pilot zawodowy – wymagania

[Głosów:1    Średnia:5/5]

pilot samolotuCoraz więcej młodych mężczyzn marzy o tym, aby zostać pilotem zawodowym. Jak się jednak okazuje, tylko nieliczni mogą tak naprawdę zrealizować swoje marzenia. Latanie dużymi i skomplikowanymi maszynami wymaga nie tylko posiadania odpowiednich umiejętności praktycznych, ale również pewnych predyspozycji.

Zostanie pilotem zawodowym często umożliwiają studia na kierunku lotnictwo, ale po ich ukończeniu konieczne jest także uzyskanie licencji na samolot.

Po ukończeniu studiów wielu absolwentów zastanawia się, gdzie można zrobić licencję i ile kosztuje. Na początku należy uzyskać licencję turystyczną, która nie daje jednak uprawnień do samodzielnego latania skomplikowanymi maszynami. W trakcie robienia takiej licencji można jednak zdobyć podstawowe doświadczenie, które na pewno będzie przydatne w dążeniu do uzyskania licencji zawodowej. Kandydaci na pilota muszą mieć oczywiście ukończone osiemnaście lat oraz odznaczać się nienagannym zdrowiem.

Pilotem zawodowym nie mogą zostać osoby, które posiadają wadę wzroku, słuchu lub jakąkolwiek poważną chorobę, która uniemożliwiałaby wykonywanie zawodu. Doskonałe zdrowie zazwyczaj jest potwierdzane przez stosowne zaświadczenie, które jest wydawane przez Główny Ośrodek Badań Lotniczo – Lekarskich. Dopiero po uzyskaniu licencji turystycznej można ubiegać się o kolejną licencję, która otwiera drogę do zostania pilotem zawodowym. Licencja pilota samolotowego zawodowego może zostać przyznana osobie, która posiada zdolność do czynności prawnych, odpowiada wszelkim wymaganiom w zakresie sprawności fizycznej i psychicznej, spełnia wymogi w zakresie wykształcenia oraz ukończyła stosowne kursy lotnicze. Dodatkowo pilot powinien mieć wylatanych co najmniej dwieście godzin (w tym około sto jako dowódca statku powietrznego). Takie przeszkolenia dla pilotów zawodowych są niezwykle ważne i umożliwiają przystąpienie do końcowego egzaminu na licencję zawodową. Po zdaniu przed komisją egzaminacyjną egzaminu składającego się z części teoretycznej i praktycznej można dopiero uzyskać licencję zawodową i zostać wpisanym do specjalnego rejestru personelu lotniczego.

Droga do uzyskania licencji pilota zawodowego jest dość długa. Co więcej, warto też dodać, że wszelkiego rodzaju szkolenia oraz kursy wymagają dość dużych nakładów pieniężnych (zazwyczaj około kilkudziesięciu tysięcy złotych). Każdy kandydat na pilota zawodowego powinien odznaczać się skrupulatnością, spostrzegawczością, mieć szybki refleks oraz być odpornym na stres. Pilotowanie samolotu to niezwykle duża odpowiedzialność, konieczna jest więc także umiejętność podejmowania szybkich decyzji, również w nagłych i nieprzewidzianych sytuacjach.

1
0