Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Kto może zostać prezydentem Polski? 2018

Jak zostać prezydentem?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

wybory prezydenckieZgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, prezydent jest przedstawicielem narodu i gwarantem ciągłości władzy państwowej. Wybór prezydenta przeprowadzany jest wśród polskich obywateli. Kandydaci muszą jednak mieć ukończone trzydzieści pięć lat oraz muszą pozytywnie przejść przez rejestrację dokonywaną przez Państwową Komisję Wyborczą.

By zostać prezydentem najpierw należy założyć własny komitet wyborczy. Jest to pierwszy i dość ważny krok do ubiegania się o fotel prezydenta. Tylko komitet będzie bowiem posiadał uprawnienia do zgłoszenia danego kandydata i do przeprowadzenia kampanii na jego rzecz. Komitet musi posiadać co najmniej piętnastu członków. Do założenia takiego komitetu niezbędna jest także pisemna zgoda kandydata na utworzenie komitetu.

Powinna ona zawierać szereg ważnych informacji, między innymi powinna tam być opisana działalność zawodowa, posiadane wykształcenie, wykonywany zawód oraz miejsce zamieszkania. Także wszyscy członkowie komitetu wyborczego są zobowiązani do ujawnienia swoich danych, czyli imienia, nazwiska oraz numeru pesel. By komitet został zarejestrowany, następnie należy zebrać tysiąc podpisów obywateli (muszą oni jednak posiadać prawo wybierania do Sejmu). Takie wymogi musiał spełnić każdy prezydent RP, ubiegający się o to stanowisko. Co więcej, każdy komitet powinien posiadać własne program polityczny. Jeśli zgłoszenie wraz z tysiącem podpisów zostanie poprawnie wypełnione, wówczas Państwowy Komitet Wyborczy może dokonać rejestracji w ciągu trzech dni. Wiadomość o zarejestrowanym komitecie zostaje dodatkowo umieszczona
w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski”, a także jest podana do prasy o ogólnopolskim zasięgu.

Kolejnym ważnym krokiem jest pozyskanie stu tysięcy podpisów, które będą popierały danego kandydata na prezydenta RP. Jest to także warunek konieczny i bez niego nie można ubiegać się o fotel prezydenta. Gdy uda się zebrać taką liczbę głosów, wówczas należy dokonać zgłoszenia kandydata na prezydenta w Państwowym Komitecie Wyborczym. Należy pamiętać, że taką osobę należy zgłosić najpóźniej do godziny dwudziestej czwartej w czterdziestym piątym dniu przed dniem ogłoszonych wyborów prezydenckich.

Po upływie tego czasu Państwowy Komitet Wyborczy sporządza listę kandydatowi podaje ją do informacji wyborców. W ten sposób zostaje wyselekcjonowane grono osób, które będą kandydować na prezydenta RP. Taką drogę musiał przejść każdy dotychczasowy prezydent RP. Również Bronisław Komorowski jako obecny prezydent RP posiadał swój własny komitet wyborczy, który wysunął go na kandydata na prezydenta. Dzisiaj Bronisław Komorowski i jego żona Anna, jako pierwsza dama w Polsce, są parą prezydencką urzędującą w Pałacu Prezydenckim.

0
0