Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Planowanie zadań czyli jak właściwie zorganizować dzień 2018

Metody efektywnego zarządzania czasem w pracy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

skuteczne zarządzanie sobą w czasieZapewne nie ma osoby, która nie chciałby odnosić w swoim życiu sukcesów, czy to na gruncie zawodowym, czy też prywatnym. Sprawia nam to przede wszystkim ogromną satysfakcję, nie wspominając już o innych korzyściach. Dla osób, które chcą coś w życiu osiągnąć powstała książka zatytułowana właśnie 7 nawyków skutecznego działania, której autorem jest Stephen R. Covey. To właśnie tam zaprezentowana została teoria, która zawiera siedem zasad, które właśnie według Covey’a przyczynić się mogą do harmonijnego życia zarówno zawodowego jak i prywatnego bez poświęcania własnych wartości.
7 nawyków skutecznego działania według Covey’a to:

– Bądź proaktywny.
– Zaczynaj z wizją końca,
– Rób najpierw to, co najważniejsze,
– Myśl w kategoriach wygrana-wygrana,
– Staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumiany,
– Synergia,
– Ostrzenie piły.

Pierwszy z nawyków – bądź proaktywny – oznacza akceptowanie tego, że jesteśmy odpowiedzialni za swoje życie. Wpływ na własną egzystencję mają podejmowane decyzje. Oznacza to, że wyłącznie od każdego zależy jego sukces i to co osiągnie. Sami decydujemy o swoim życiu. Drugi z nawyków – zaczynaj z wizją końca – mówi o tym, że nie należy zaczynać czegoś, jeśli nie wiemy dokąd zmierzamy. Dlatego też nim rozpoczniesz działania, postaw sobie konkretny cel do osiągnięcia.

Kolejny nawyk – rób najpierw to, co najważniejsze – łączy się z podstawową zasadą organizacji czasu, czyli decydowaniem o priorytetach zajęć. Stephen Covey sugeruje, aby określić czynności i rzeczy najważniejsze dla nas, a później ułożyć je w taki sposób, aby to co uważamy za ważniejsze wykonać wcześniej niż sprawy mniej pilne. Nawyk czwarty – myśl w kategoriach wygrana-wygrana zwrócony jest wobec innych osób. Najlepiej postępować w sposób taki, aby obie strony były usatysfakcjonowane.

Staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumiany to niełatwe zadanie, jednak jest do realizacji, tym bardziej, że jest bardzo skuteczne. Jeśli rozumiemy co druga osoba ma na myśli, wówczas łatwiej jest nawiązać z nią dobry kontakt.

Synergia to nic innego jak efekt, który można osiągnąć. Należy jednak pamiętać o byciu szczerym, okazywaniu szacunku, a także zasadzie wygrana-wygrana podczas współpracy z inną osobą. Wówczas na pewno założony cel zostanie osiągnięty. Wspólnie bowiem można osiągnąć znacznie więcej niż w pojedynkę.

Ostatni z nawyków nazwany został ostrzeniem piły. To doskonała wskazówka dla osób chcących dobrze zorganizować swój czas. Chodzi w tym miejscu o niezapominanie, że każdy człowiek powinien rozwijać się w czterech płaszczyznach – duchowym, fizycznym, społecznym oraz umysłowym. Ostrzenie piły to w tym przypadku swego rodzaju nawyk upewniania się, że wciąż rozwijamy się w każdym z wymienionych kierunków.

1
0Dodaj komentarz