Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Praca w Wigilię i Sylestra a przypisy kodeksu pracy 2018

Co mówi prawo o pracy w Wigilię i Sylwestra?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

praca w świętaMimo, iż sylwestrowy wieczór tradycyjnie kojarzy się większości z nas z różnego rodzaju hucznymi imprezami lub kameralnymi przyjęciami, niestety nie wszyscy będą mogli w tym roku pozwolić sobie na uczestnictwo w nich ze względu na pracę. Warto jednakże wiedzieć, na jakich warunkach i zasadach pracodawca może zlecić nam przyjście do pracy w ten konkretny, świąteczny dzień.

Jak się bowiem okazuje, praca w niedziele, święta oraz także w Sylwestra wiąże się ze specyficznymi rozporządzeniami zawartymi w Kodeksie Pracy. Jeśli zatem mamy jakiekolwiek wątpliwości co do prawomocności postanowienia o przyjściu do pracy w sylwestrowy wieczór, powinniśmy dokładnie i uważnie sprawdzić zawarte w kodeksie szczegółowe przepisy.

Warto zdawać sobie sprawę, iż podczas pracy w oferty pracy w Sylwestra we Wrocławiu, zależnie oczywiście od naszego zawodu i branży możemy zarobić znacznie więcej niż z zwykły dzień. Najwięcej zarobią zatem przede wszystkim osoby pracujące w sylwestrowy wieczór w sektorze usług gastronomicznych, przede wszystkim zaś kelnerzy i barmani obsługujący przyjęcia i bale noworoczne. Należy jednakże pamiętać, iż stawki za godzinę pracy w dzień świąteczny mogą być różne zależnie również od regionu, ponieważ przykładowo w stolicy dodatkowe kwoty mogą okazać się nawet do kilkunastu razy wyższe niż w pozostałych częściach kraju.

Podczas Sylwestra w dużych miastach Wrocławiu czy Warszawie niektórzy pracodawcy zapłacą więc swoim pracownikom nawet kilkuset złotowe, jednorazowe dodatki. Nieco mniejsze kwoty, średnio mieszczące się w przedziale około 200-300 złotych przeznaczone będą jednakże dla pracowników innych branż, na przykład na stacjach benzynowych. Z kolei w innych sektorach i zawodach, na przykład w usługach teleinformatycznych pracownicy zamiast dodatków i premii pieniężnych mogą otrzymać w zamian za pracę w Sylwestra jeden dzień wolny w Nowym Roku.

Jak zatem widzimy, praca w dniu 31 grudnia może pozbawić niektórych z nas szansy na uczestnictwo w tradycyjnych, sylwestrowych domówkach ze znajomymi czy zagranicznych, kilkudniowych wyjazdach noworocznych. Mimo to, pracodawcy na mocy szczegółowych postanowień kodeksu będą zobowiązani do wypłacenia nam dodatkowych środków pieniężnych lub przyznania dnia wolnego w zamian za przyjście do pracy.

2
0Dodaj komentarz