Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Palenie papierosów w miejscu pracy - orzecznictwo sądów i przepisy prawne 2018

Przerwa na papierosa w pracy

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Przerwa na papierosa w pracySytuacja osób palących w zakładzie pracy często jest problematyczna. Czy przysługuje im specjalnie pomieszczenie i dodatkowa przerwa?

Według Naczelnego Sądu Administracyjnego firmy, w których zatrudnia się co najmniej dwadzieścia osób, muszą zapewnić palarnię w miejscu pracy. Co ważne, nie ma znaczenia czy którykolwiek z pracowników pali papierosy. Mimo orzecznictwa sądów, obowiązek ten wzbudza odmienne poglądy.

Adwokat Tomasz Guzek przywołuje ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Na jej mocy, pracodawca zobligowany jest do przeciwdziałania skutkom biernego palenia w zakładzie pracy. Rozwiązanie tego problemu stanowi zorganizowanie osobnego pomieszczenia dla osób palących usytuowanego tak, aby nie narażało pozostałych na wdychanie dymu tytoniowego.

Prawo dostrzega różnicę między palarnią a miejscem przeznaczonym do palenia tytoniu. Powierzchnia palarni nie może być mniejsza niż 8m2 i wymaga dziesięciokrotnej wymiany powietrza w ciągu godziny. Jeśli chodzi o miejsce wskazane do palenia, prawo wymaga jedynie, aby było ono wyposażone w odpowiednią liczbę popielniczek.

Według poznańskiego WSA ustawa tytoniowa nie stwierdza obowiązku urządzenia palarni, ponieważ prawo zakazuje tylko palenia w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Zabrania się używania z tytoniu i wyrobów tytoniowych poza wyznaczonymi miejscami, tj.:

  • w zakładach opieki zdrowotnej,
  • w szkołach, placówkach oświatowo-wychowawczych,
  • w zakładach pracy,
  • w małych lokalach gastronomicznych,
  • w obiektach użyteczności publicznej.

Kolejną problematyczną kwestią związaną z paleniem tytoniu w miejscu pracy, jest czas na to przewidziany. W momencie, gdy godziny pracy pracownika wynoszą co najmniej 6 godzin, ma on prawo do przerwy trwającej co najmniej 15 minut. Może być on spożytkowany na załatwienie prywatnych spraw, posiłek lub zapalenie papierosa. Podczas przerwy pracownik ma prawo przebywać na terenie zakładu lub opuścić obiekt.

Poza czasem przerwy pracownik powinien uzyskać zgodę na oddalenie się z miejsca pracy. W momencie, gdy dopuszcza się palenia tytoniu o czasie do tego nieprzeznaczonym, narusza obowiązki pracownicze. Ponadto pracodawca nie jest zobowiązany udzielić pracownikowi zgody na palenie podczas godzin pracy. Według przepisów, dodatkowa 5-minutowa przerwa należy się pracownikom używającym monitora ekranowego co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Może on spożytkować ją na zaspokojenie głodu nikotynowego.

Zrealizowane przy pomocy http://grzybkowskiguzek.pl

 

1
0



Dodaj komentarz