Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim a prawa matki karmiącej 2018

Prawa matki karmiącej w pracy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

karmienie-piersia-a-praca-zawodowaChcesz karmić piersią a jednocześnie wracasz do pracy? Nie bój się – obecnie istnieje wiele udogodnień, które sprawią, że pogodzenie tych dwóch rzeczy będzie możliwe. Podając dziecku pierś, karmisz go naturalnie, jego dieta jest bogata w składniki odżywcze a ty nie masz wyrzutów sumienia, że karmisz je nienależycie. Dokarmiać butelką można w późniejszym czasie, po ok. 6-7 miesiącu życia, ale jeśli jest wystarczająca ilość pokarmu, dziecko można karmić wyłącznie piersią nawet dłużej, jedynie urozmaicając jego dietę przecierami owocowymi i warzywnymi. Chcąc wrócić do pracy w niedługim czasie po porodzie, możesz odciągać pokarm, ale to nie jedyna metoda by nakarmić swoje maleństwo kiedy jest się pracującą matką. Po urlopie macierzyńskim powrót do pracy nie musi się wiązać z koniecznością odstawienia dziecka od piersi. Można korzystać z przerw na karmienie. Jeśli kobieta pracuje dłużej niż 4 godziny dziennie takowe jej przysługują. Co więcej, przerwy te są wliczane do czasu pracy. Jeśli karmimy jedno dziecko możemy skorzystać z dwóch 30 minutowych przerw, natomiast przy dwójce czas ten jest wydłużony do 45 minut. Mowa tu o zatrudnieniu na pełny etat, kiedy pracujemy 6 godzin dziennie przysługuje nam tylko jedna przerwa na karmienie. Bardziej skrócony czas pracy niestety nie daje takiego przywileju matce karmiącej.

Czy przerwy na karmienie dziecka piersią wymagają dokumentów dla pracodawcy? Oczywiście karmienie piersią w godzinach pracy, może być udostępnione pracownicy na zasadzie przedłożenia zaświadczenia lekarskiego. Przy tym warto wspomnieć, że kodeks pracy nie przewiduje takiej konieczności. Zatem pracodawca, który nie otrzyma takiego zaświadczenia nie może też wymówić umowy swojej pracownicy.

Z kolei czas karmienia piersią nie jest określony ustawowo, zatem nie można z góry określić jak długo pracownicy będzie przysługiwało prawo do przerw. Jej pracodawca może żądać okresowych potwierdzeń od lekarza o długości karmienia piersią względem potrzeb dziecka i matki.

Trzeba wiedzieć, że w Karcie nauczyciela przepisy o przerwie na karmienie stanowią, że matce przysługuje jedna, za to godzinna przerwa. Jednak jest niezależna od liczby karmionych dzieci i przysługuje w momencie, kiedy czas pracy przekracza 4 godziny dziennie.

Karmienie piersią współcześnie stało się bardziej przystępne dla kobiet pracujących. Ponadto istnieje szereg innych udogodnień jak odzież dla karmiących matek, dzięki której mogą one szybko i bez zbędnych trudności podawać pierś swoim dzieciom i wracać do pracy po przerwie. Zatem można karmić wygodnie i zdrowo swoje dziecko naturalnym mlekiem, czyli tym, co jest dla niego najlepsze.

0
0



Dodaj komentarz