Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Pytania na egzaminie na maklera giełdowego 2018

Praca maklera na giełdzie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

jak zostać maklerem papierów wartościowychDo niezwykle odpowiedzialnych, a co za tym idzie również i stresujących zawodów należy praca maklera na giełdzie. Jest to bowiem osoba, która pośredniczy we wszelkich transakcjach, zawieranych w tym miejscu. Wzmianki o początkach ich działalności ,notuje się już po powstaniu giełdy w Antwerpii w XVI wieku, a bardziej dynamiczny rozwój tej profesji przypadł na początki działalności giełdy w Londynie. Wtedy to pośrednikami byli zarówno jobblerzy, jak i brokerzy.

Makler, który pracuje na giełdzie, zawsze działa w imieniu swoich klientów. To do niego należy zawieranie jak największej ilości umów kupna-sprzedaży i tym samym powiększanie kapitału danego inwestora.

Osoba taka, pracująca tylko w biurze maklerskim ma za zadanie, jedynie informowanie klienta o aktualnym stanie rachunku i zawieranych transakcjach. Nie może jednak w żaden sposób doradzać w czymkolwiek, co określa jego statut. Maklerzy, pracujący na giełdzie papierów wartościowych wykonują polecenia kierowane z biura maklerskiego – nie maja więc styczności z klientami indywidualnymi.

Do takich należą maklerzy-specjaliści giełdowi, którzy działając we własnym imieniu, wyznaczają poszczególne kursy, a następnie składają własne zlecenia kupna i sprzedaży, co często równoważy rynki finansowe. W imieniu zleceniodawcy, prowadzi wszelkie rozmowy biznesowe, sprawdzając przy tym wiarygodność kontrahenta i pobiera prowizję jako swoja gażę. Każdy makler giełdowy do wykonywania swojego zawodu, musi legitymować się odpowiednią licencją.

Makler pracuje głównie w biurze przy komputerze. Jest to samodzielne stanowisko, choć zdarza się, że kooperuje z innymi maklerami w przypadku poważniejszych negocjacji. Niezwykle istotnym jest wygląd takiej osoby. Do pracy musi przychodzić ubrany być w garnitur i krawat oraz sprawiać wrażenie osoby reprezentatywnej(miła aparycja) i wzbudzającej zaufanie.

Ten ostatni aspekt bywa niezwykle istotny. Powierzane mu są bowiem często poufne dane firmowe. Kolejną ważną cechą każdego dobrego maklera jest wysoka odporność na stres i spostrzegawczość. W trakcie prowadzenia rozmów z kontrahentami , musi on wykazać się opanowaniem oraz darem przekonywania. Oprócz ogromnej wiedzy na temat giełdy, makler powinien także biegle władać przynajmniej jednym językiem obcym.

Wykształcenie wyższe ekonomiczne to kolejny atut, jakim dysponuje, ale na tym wymagania się nie kończą. Jeżeli kandydat stara się o stanowisko maklera towarowego, musi ukończyć odpowiedni kurs. Po jego zakończeniu Centrum Kształcenia Maklerów Giełd Towarowych wydaje odpowiedni certyfikat. Licencję maklera ds. obrotu papierami wartościowymi wydaje Komisja Papierów Wartościowych i Giełd. Aby ją otrzymać, osoba kandydująca musi zdać egzamin w formie pisemnej. Poszczególne giełdy co pewien czas organizują też dodatkowe kursy i szkolenia, które maja na celu dalsze podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Tak stresująca i wymagająca sporej wiedzy i umiejętności praca jest również odpowiednio wysoko wynagradzana. Co prawda początkujący makler z licencją otrzymuje jedynie ponad 2000 złotych, jednak po niedługim czasie jego zarobki wzrastają do 4000. Jeżeli dodamy do tego prowizje od wypracowanych w miesiącu zysków, możemy otrzymać nawet kwotę przekraczającą 10 000 złotych.
Oprócz giełd, maklerzy zatrudniani są przez domy maklerskie, banki, zagraniczne osoby prawne, Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych i Emerytalnych oraz spółki giełdowe.

0
0



Dodaj komentarz