Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Zakres obowiązków spedytora i logistyka 2018

Różnice pomiędzy spedytorem a logistykiem

[Głosów:1    Średnia:1/5]

Różnice pomiędzy spedytorem a logistykiemSpedycja i logistyka to specjalizacje, które są powiązane z sektorem transportu. Bywa nawet tak, że są ze sobą mylone. Z pewnością można znaleźć sporo podobieństw, ale różnic też jest jednak dość dużo.

Spedytor zajmuje się organizowaniem przewozu ładunków na potrzeby własne lub w ramach świadczonej usługi. Musi znać odpowiednie przepisy krajowe oraz międzynarodowe, a także języki obce. Z kolei logistyk zarządza procesem przepływu surowców do przedsiębiorstwa, a następnie gotowych produktów do odbiorców. Do jego zadań należy też odpowiednie zaplanowanie spraw związanych z zaopatrzeniem, produkcją, transportem oraz komunikacją w przedsiębiorstwie. Oznacza to, że zarówno spedytor, jak i logistyk musi dysponować specjalistyczną wiedzą oraz umiejętnościami. Jednak trzeba posiadać również pewne predyspozycje, dzięki którym możliwe jest rzetelne wykonywanie swojej pracy. Spedytor powinien umieć negocjować, a swoje racje może motywować znajomością przepisów oraz dotychczasowym doświadczeniem. Planowanie i przewidywanie dotyczy tu przede wszystkim oszacowania czasu dostarczenia towarów we wskazane miejsce, a do tego nie jest konieczne myślenie analityczne. W związku z tym w roli spedytorów mogą się sprawdzić również osoby, które mają raczej humanistyczne zainteresowania. Z kolei od logistyka wymaga się logicznego myślenia, dzięki któremu magazyny nie będą ani puste, ani przepełnione, nigdy nie zabraknie materiałów niezbędnych do produkcji, a klienci otrzymają zamówione produkty na czas.

Okazuje się więc, że zatrudniając w przedsiębiorstwie spedytora oraz logistyka stawia się im inne wymagania. Poza tym mają oni inny zakres obowiązków. To, co ich łączy to wykonywanie zadań powiązanych z sektorem transportu. Poza tym zarówno spedytor, jak i logistyk powinni sprawdzać się dobrze na stanowiskach kierowniczych. Podejmując konkretne decyzje mają je bowiem przekazać pracownikom w taki sposób, żeby jak najszybciej zostały wprowadzone w życie. Ważne, aby stawiali przy tym na współpracę. Jest to szczególnie ważne w przypadków systemów logistycznych, gdzie trzeba skoordynować pracę kilku działów przedsiębiorstwa.

0
0Dodaj komentarz