Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Zawodówka zamiast liceum - plusy i minusy 2018

Jaką szkołę zawodową wybrać, żeby nie mieć potem problemu z pracą?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

jaką szkołę wybraćW dzisiejszych czasach mamy do czynienia z wielką popularnością szkolnictwa wyższego. Bardzo wielu ludzi decyduje się na studia ze względu na to, że jest to społecznie pochwalany wybór. Niewielu jednak myśli o tym, że wybór ten często nie zapewni im w przyszłości pracy. Wiele zawodów specjalistycznych zapewnia pewną pracę, niewiele jednak z nich da się zdobyć idąc na studia. Często decyzję o tym należy podjąć już kończąc gimnazjum. Specjalistyczny zawód można bowiem zdobyć w szkole zawodowej.

Wybór szkoły zawodowej to kluczowa, życiowa decyzja. Szkoła zawodowa jest bowiem bardzo skróconą ścieżką edukacyjną. Zaraz po niej idzie się do pracy. Należy więc wybrać szkołę tak, by nie żałować tego. Pierwszą sprawą przy wyborze szkoły zawodowej, powinna być ocena własnych umiejętności, zdolności i predyspozycji.

Po wybraniu zawodu, który nas interesuje, należy rozejrzeć się za szkołami zawodowymi. Najlepszym źródłem informacji o szkole, są uczniowie, którzy ją skończyli. Nawet, jeżeli nie ma szansy z nimi porozmawiać, należy zorientować się czy znaleźli pracę i jak sobie radzą.

Dobrym źródłem informacji są także miejsca pracy. Przez lata ludzie pracujący w warsztatach wyrobili sobie z pewnością zdanie o absolwentach poszczególnych szkół i ich umiejętnościach zawodowych. Rzeczą, która niewątpliwie podnosi atrakcyjność szkoły, jest jej współpraca z konkretnym warsztatem. Często jest bowiem tak, że najzdolniejsi uczniowie, mają pracę niemalże od ręki. Takie umowy z warsztatami mają jednak tylko najlepsze szkoły.

Szkoły zawodowe to nie miejsca, gdzie można zdobyć ogólne i pełne wykształcenie. Ich celem jest jedynie przygotowanie uczniów do wykonywania danego zawodu. Dlatego niewiele mówią o nich ogólne rankingi. Przy wyborze szkoły zawodowej najważniejsza jest jej specjalizacja i to czy nauka tam jest rzeczywiście przydatna.

Wybierając szkołę tego rodzaju warto przyjrzeć się także jej zapleczu. Warto bowiem uczyć się zawodu na nowoczesnym sprzęcie, którego używa się obecnie w zakładach, a nie na takim, który dawno wszystkie fabryki lub firmy oddały na złom lub paradoksalnie do szkół.

W szkole zawodowej bardzo wiele zależy także od nauczycieli. Warto więc zasięgnąć języka na temat tego, kto i jak uczy w danej placówce. Od nauczyciela bowiem zależy, jak jego uczniowie będą przygotowani do swojego przyszłego zawodu. To nauczyciel może zaszczepić w uczniu zapał i chęć do danego zawodu lub zniechęcić go i sprawić, że zmieni życiowe plany.

1
0