Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Inwalida na zwolnieniu lekarskim 2018

Pracownik niepełnosprawny na zwolnieniu lekarskim

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

pracownik-niepelnosprawnyW pierwszej kolejności musimy wspomnieć o tym, że zasady wypłacania wynagrodzenia niepełnosprawnemu określa art. 26a ust 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z późniejszymi zmianami. Otóż, zgonie z przepisami prawnymi pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne może korzystać z licznych przywilejów. Przede wszystkim, może się on starać o dofinansowanie do: wynagrodzeń pracowniczych, składek na ubezpieczenie społeczne pracowników czy zwrotu 60% wynagrodzenia oraz obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne nowo zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych.

Jednakże wielu pracodawców zastanawia się nad tym, czy owe przywileje im przysługują, kiedy pracownik jest na zwolnieniu lekarskim. Na uwagę zasługuje fakt, że gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim nie dłużej niż 33 dni, to chorobowe wypłaca pracodawca. W związku z czym ponosi on koszty utrzymania pracownika i dlatego zatrudniający posiada prawo do powyższego dofinansowania. Jednakże musimy mieć świadomość tego, że wysokość miesięcznego dofinansowania nie może przekroczyć kwoty 90% faktycznie poniesionych miesięcznych kosztów płacy, a w przypadku pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą, 75% tych kosztów. Natomiast, gdy okres chorobowego jest dłuższy, to zasiłek wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli pracodawca nie ponosi żadnych kosztów utrzymania pracownika i w tym wypadku nie może korzystać z dofinansowania z PEFRON-u.

Ponadto, kwota wynagrodzenia pracowniczego na zwolnieniu lekarskim jest uzależniona od powodu nieobecności w pracy. A, więc gdy powodem nieobecności jest wypadek przy pracy lub w drodze do niej, choroba w czasie ciąży, choroba zawodowa, poddanie się niezbędnym badaniom lekarskim dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów czy też poddanie się zabiegowi ich pobrania pracownikowi należy się zasiłek choroby w wysokości 100 % pensji. Natomiast, kiedy przyczyną nieobecności jest choroba zasiłek jest wypłacany w kwocie 80 % wynagrodzenia (do 33 dni zwolnienie lub 14 dni zwolnienia w przypadku pracowników po 50 roku życia) lub 70 % wynagrodzenia (po 33 dniach niezdolności do pracy lub po 14 dniach zwolnienia lekarskiego w przypadku osób po 50 roku życia, zsumowanych w ciągu roku, ale nie u jednego pracodawcy).

Podsumowując, pracownicy niepełnosprawni mogą także przebywać na zwolnieniu lekarskim i pobierać zasiłek choroby.

4
2



Dodaj komentarz