Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Bezpłatne kursy i szkolenia dla bezrobotnych 2018

Jak dostać się na staż finansowany z UP?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

kursy dofinansowane z UPObecnie coraz więcej osób korzysta z dofinansowywanych staży, szkoleń oraz kursów zawodowych, odbywających się zazwyczaj w urzędach pracy lub specjalnych ośrodkach szkoleniowych i instytucjach publicznych na terenie całej Polski.

Wiele z tego rodzaju staży czy płatnych praktyk realizowanych jest ze środków Unii Europejskiej, promującej rozwój lokalnego rynku pracy, wspieranie powstawania nowych miejsc zatrudnienia oraz inwestowanie w kapitał ludzki, czyli wykształcenie i kwalifikacje pracowników.

Jednym z programów, którego celem jest wspomaganie przedsiębiorczości jest tak zwany Europejski Fundusz Społeczny, w ramach którego realizuje się szkolenia i staże z dopłatami dla uczestników lub ich pracodawców. Po zakończeniu szkolenia uczestnicy dostają specjalne certyfikaty i dyplomy, uprawniające do podjęcia pracy w określonym zawodzie.

Niektóre staże z dofinansowaniem organizowane w urzędach pracy przeznaczone są wyłącznie dla osób z określonych grup społecznych. Przykładowo PEFRON finansuje praktyki i szkolenia dla bezrobotnych osób niepełnosprawnych, zaś Europejski Fundusz Społeczny pokrywa koszta szkoleń dla spawaczy lub kierowców zawodowych. Należy jednakże pamiętać, iż na szkolenia zawodowe i płatne staże w pierwszej kolejności dostaną się osoby bezrobotne od minimum roku.

Jednakże w dofinansowanych praktykach i stażach zawodowych mogą uczestniczyć nie tylko bezrobotni, osoby niepełnosprawne czy rolnicy i mieszkańcy terenów słabiej rozwiniętych. Wiele ofert takich szkoleń z dopłatami dotyczy również absolwentów szkół średnich i studentów, którzy nie przekroczyli 30. roku życia. Staż studencki dofinansowany z UE to nie tylko szansa na zdobycie nowych wiadomości i umiejętności, ale również na poszerzenie swoich kwalifikacji zawodowych.

Warto w tym miejscu dodać jeszcze, iż osobami uprawnionymi do skorzystania z finansowanych szkoleń, praktyk i staży zawodowych będą wyłącznie ci, którzy zarejestrowani są w swoich regionalnych urzędach pracy. Należy również zdawać sobie sprawę iż nieukończenie kursu w terminie może wiązać się z koniecznością zwrotu całości dofinansowanych kosztów stażu. Warto więc odpowiedzialnie podejść do wyboru kursu, który umożliwi podjęcie dobrej i satysfakcjonującej pracy.

0
0