Koszula to niezbędny element męskiej garderoby. Zakłada się ją do pracy, na ważne spotkania i uroczystości, ale jest też wersja codzienna. Różnorodność rodzajów, fasonów, kolorów i wzorów sprawa, że każdy mężczyzna może wyglądać w koszuli trochę inaczej. Natomiast o ile idąc na imprezę, do teatru czy na randkę można całkowicie dowolnie i samodzielnie decydować jakie ubranie wybrać wybrać, to do pracy trzeba założyć koszulę odpowiadającą pewnym standardom. Czasami są one umowne, ale mogą też być wyraźnie określone.
Zwykle mężczyzna pracujący w jakiegoś rodzaju biurze może zakładać klasyczną koszulę wizytową lub casual. Wszystko zależy od tego czy w danym dniu jakieś spotkanie z klientami lub kontrahentami. Jeśli tak najbardziej odpowiednia będzie biała koszula z długim rękawem. Ważne aby była dobrze dopasowana do sylwetki. Jeśli mężczyzna jest szczupły może wybrać koszulę taliowaną. Dobrze leży, jest wygodna, a także modna. Co prawda podczas oficjalnych spotkań biznesowych nie ściąga się raczej marynarki, ale również wtedy koszula SLIME LINE sprawdza się bardzo dobrze, bo nigdzie się nie marszczy i ładnie układa się pod marynarką. Jeśli chodzi o długość rękawów tutaj znowu wiele zależy od tego czy w danym dniu mężczyzna ma zaplanowane jakieś spotkania biznesowe, bo nie wypada pójść na nie w koszuli z krótkim rękawem, tym bardziej że nie nosi się na nią marynarki. Z pewnością nie bez znaczenia jest też wybór kołnierzyka. Ponieważ koszule męskie mają różne rodzaje kołnierzyków należy kierować się przeznaczeniem koszuli, swoim gustem oraz ewentualnie dopasowaniem kołnierzyka do owalu twarzy. Najbardziej eleganckie są kołnierzyki klasyczne i włoskie.
Jeżeli ktoś jest pracownikiem korporacji bywa tak, że jest zobowiązany do noszenia w pracy koszuli firmowej z logo firmy. Wiele przedsiębiorstw oferuje szycie koszul na specjalne zamówienie. Koszule korporacyjne mają jeden określony fason, kolor oraz są zrobione z tego samego materiału. Natomiast może być tak, że damskie i męskie koszule różnią się w jakiś sposób od siebie. Zazwyczaj koszule firmowe zamawiane są od razu z wyszytym lub wydrukowanym logo firmy. Może się ono znajdować na piersi, na kieszonce czy na kołnierzyku koszuli. Każdy pracownik podpisując umowę o pracę zobowiązuje się noszenia takiej właśnie koszuli. Nie każdemu się to podoba, ale z drugiej strony odpada poranny dylemat – jaką dzisiaj założyć koszulę? Najczęściej dół ubrania powinien mieć określony kolor, ale nie musi już być identyczny dla wszystkich pracowników.