Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Pynek pracy w Słowenii 2018

Oferty pracy w Słowenii

[Głosów:1    Średnia:2/5]

słoweniaPraca w Słowenii daje duże możliwości przede wszystkim obcokrajowcom (rynek pracy otwarty jest od roku 2004), ponieważ charakteryzuje  się m.in. wysokimi zarobkami, rozbudowanymi prawami pracowniczymi oraz bezpieczeństwem socjalnym. Słoweńscy pracodawcy wciąż szukają nowych pracowników, szczególnie specjalistów, jednak mogą znaleźć tu zatrudnienie również osoby niewykwalifikowane (i żyć na dość wysokiej stopie życiowej). Jakich formalności musi dopełnić obcokrajowiec, żeby stać się pełnoprawnym pracownikiem słoweńskim? Wymagane jest wyłącznie posiadanie pozwolenia na pobyt (należy się o nie starać w ciągu pierwszych 3 dni pobytu w kraju), nie trzeba natomiast  posiadać pozwolenia na pracę.

Jakie prawa ma pracownik słoweński? Przede wszystkim przysługuje mu 40-godzinny tydzień pracy z 30 minutową przerwą na posiłek (przerwa jest wliczana do czasu pracy). Każdy pracownik ma również 4-tygodniowy urlop i nie jest to uzależnione od tego czy jest zatrudniony na pełny, czy niepełny etat (prawo do urlopu wypoczynkowego nabywa się po półrocznym zatrudnieniu).

Mimo że warunki pracy w Słowenii są ciekawe i dogodne dla pracownika, to z pracą jest dość ciężko. Słowenia nie jest dużym krajem, dlatego rynek pracy nie jest zbyt rozbudowany. Najwięcej ofert pracy pojawia się w sezonie letnim (na wybrzeżu) oraz w sezonie zimowym (na terenach górskich), kiedy to do kraju przybywa wielu turystów. W tym czasie można znaleźć pracę przede wszystkim w obsłudze turystów (mowa tu o handlu, gastronomii i hotelach). Pojawiają się jednak również wakaty w branży rybnej, budowlanej i przetwórstwie, choć tego typu ofert jest znacznie mniej niż tych związanych z turystyką. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż w Słowenii pracę mogą podejmować osoby od 15 roku życia, jednak są one objęte specjalną ochroną (po prostu nie mogą się starać o pracę w niebezpiecznych warunkach, np. pod ziemią).

Największymi zarobkami w Słowenii mogą pochwalić się finansiści oraz inżynierowie. Natomiast średnie, miesięczne zarobki mieszkańców Słowenii kształtują się w granicach 1300 euro.

0
0