Amortyzacja ma obecnie ogromne znacznie w przypadku zawierania umów leasingowych na firmowe samochody, sprzęty lub maszyny. Co więcej, amortyzacja znacznie wpływa również na całościowe koszty leasingu, o czym szerzej powiemy w niniejszym artykule.
Zagadnienia związane z amortyzacją w przypadku umów leasingowych zawarte są w tekstach ustaw podatkowych. Ważnym zagadnieniem jest tutaj również wyszczególnienie rodzajów leasingu na operacyjny oraz finansowy.
Przy leasingu finansowym zazwyczaj wyznacza się minimalny czas trwania umowy. Powinny w niej być zawarte również informacje, określające dochodowość wszelkich transakcji, które tworzą tak zwaną tarczę podatkową przedsiębiorstwa. Dochodowość jest w tym przypadku rozumiana również jako koszta uzyskania przychodu, podlegające oczywiście księgowaniu. Z kolei przy leasingu operacyjnym odpisów z tytułu kosztów amortyzacyjnych dokonuje w całości osoba finansująca, a nie, jak w przypadku leasingu finansowego – osoba z niego korzystająca, czyli przedsiębiorca (leasingobiorca).
Dla małych i średnich firm niezwykle ważne będzie wybranie odpowiedniego sposobu leasingowania towarów lub sprzętów. Podstawowym kryterium takiego wyboru powinien być okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych. W przypadku leasingu finansowego jest to pięć lat, natomiast w leasingu operacyjnym – nie mniej niż 40% trwania całego okresu amortyzacji. Średnio okres odliczania kosztów amortyzacyjnych wynosi więc od dwóch do czterech lat.
W czasie trwania okresu odliczania amortyzacji, leasingobiorca może zamortyzować całość wartości przedmiotu, sprzętu lub urządzenia, razem ze wszelkimi wydatkami z tytułu spłaty wartości pojazdu lub maszyny. Odliczeniu ulegają w tym przypadku wszystkie koszta podatkowe. Dodajmy w tym miejscu jeszcze, iż właściciele większych firm czy korporacji korzystniej wyjdą na wybraniu leasingu operacyjnego na okres około dwóch lat.
Jak już powiedzieliśmy, w czasie obowiązywania umowy leasingowej, odpisom amortyzacyjnym ulegają wszelkie koszta uzyskania przychodu. Nie można do tychże kosztów jednakże wliczać samochodów osobowych, o wartości większej niż 20 tysięcy euro. W niektórych przypadkach firmy leasingujące mogą zastosować inne sposoby amortyzacji, na przykład poprzez ustalenie indywidualnych dla każdego leasingobiorcy stawek amortyzacji.