Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Na czym polega praca tymczasowa? 2018

Dla kogo jest praca tymczasowa i co to jest?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

praca tymczasowa2Dość często zdarza się, że pracodawca potrzebuje dodatkowych pracowników jedynie przez pewien okres. Może to być związane z wieloma przyczynami, np. ze zwiększoną sprzedażą w hipermarketach w okresie przedświątecznym, z uruchomieniem produkcji sezonowej (np. lodów) czy też okresem zbiorów w rolnictwie. Wielu pracodawców korzysta w takim przypadku z usług agencji pracy tymczasowej, które to zlecają osobom będącym w prowadzonej przez nie bazie, pracę w danym w okresie u danego pracodawcy. Zarówno pracodawca jak i pracownik jest w takim przypadku związany umową jedynie z agencją pracy tymczasowej, spełniającej rolę pośrednika.
Co w takim przypadku zyskuje pracodawca?

Otóż głównym udogodnieniem jest brak konieczności prowadzenia długotrwałego i kosztownego procesu rekrutacyjnego (w takim przypadku koszt pozyskania pracownika w stosunku do okresu zapotrzebowania na niego jest stosunkowo duży).
Co zyskuje agencja? Jest to sprawa oczywista – pieniądze w zamian za pośrednictwo (podpisywana jest umowa leasingu pracowników). Opłata za użyczenie pracownika może być jednorazowa lub też być proporcjonalna do okresu użyczenia pracownika.
Co zyskuje pracownik? Podobnie jak w przypadku pracodawcy, wszystkie sprawy związane ze znalezieniem pracy są załatwiane przez agencję pracy tymczasowej. Pracownik jest kierowany przez agencję do konkretnego pracodawcy w zależności od spełnianych przez niego kryteriów. Z agencją pracownika wiąże najczęściej umowa zlecenie lub umowa o dzieło. Kwota za jaką pracuje pracownik jest najczęściej proporcjonalna do przeprowadzonego czasu.
Takiego typu rozwiązania satysfakcjonują najczęściej wszystkie strony. Zarówno pracownik jak i pracodawca nie traci w tym przypadku czasu na znalezienie pracownika (pracodawcy). Pracodawca pozyskuje pracownika z możliwie najwłaściwszymi kwalifikacjami, a pracownik znajduje zatrudnienie na stanowisku, które jak najlepiej odpowiada jego wcześniej zdefiniowanym oczekiwaniom.
Nie można ukryć, że taka forma zatrudnienia nie zapewnia stałego źródła dochodu, stąd najczęściej korzystają z niej uczniowie i studenci bądź też osoby poszukujące dodatkowego źródła dochodów dla pracowników .

0
0