Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Zawód doradcy finansowego 2018

Jak zostać doradcą inwestycyjnym?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

doradztwo inwestycyjneZawód doradcy inwestycyjnego jest w dzisiejszych czasach dobrą posadą. Na rynku pojawia się wiele osób chcących inwestować, ze sporym kapitałem, ale niewiedzących zupełnie jak to wszystko zorganizować by osiągnąć zysk i pomnażać swój kapitał. Wbrew pozorom, lokowanie pieniędzy w instrumentach finansowych a w tym także typowo bankowych, nie jest takie proste. Wiąże się z tym wiele kwestii, a jeśli nie ma się o tym pojęcia, można stracić zamiast zarobić. Najbezpieczniejszymi formami inwestowania są wciąż obligacje.

Mamy wiele rodzajów obligacji. Przede wszystkim wymienić trzeba papiery dłużne Skarbu Państwa – zabezpieczone majątkiem państwa. Wśród nich obligacje krótko- i długoterminowe. Ponadto emitować obligacje mogą przedsiębiorstwa i firmy a w takim wypadku mówimy już o obligacjach korporacyjnych. To jest tylko nieliczna część tych papierów wartościowych, bowiem rynek finansowy jest przepełniony różnego rodzaju dłużnymi papierami wartościowymi.

A w co inwestować, jeśli możliwości jest tak wiele? Po to właśnie jest doradca inwestycyjny. Jak zostać takim doradcą? By móc wykonywać taki zawód zgodnie z prawem należy zdać odpowiedni egzamin. Zanim jednak kandydat przystąpi do egzaminu musi przejść kurs na doradcę inwestycyjnego. Niestety nie jest on tani, podobnie jak za każdy z etapów egzaminacyjnych należy uiścić wyznaczoną opłatę. Następnie osoba po zdaniu egzaminu uzyskuje licencję i zostaje wpisana na listę doradców. Dodatkowym przywilejem jest możliwość zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Egzamin zdaje się przed Komisją Nadzoru Finansowego. Ma on charakter egzaminu państwowego. Składa się on z 3 etapów. Pierwszy to test wyboru a w ramach drugiego i trzeciego etapu odbywa się typowy pisemny egzamin. Sam test trwa 5 godzin i składa się ze 110 pytań. W dwóch pozostałych etapach rozwiązuje się zadania problemowe z zakresu finansów przedsiębiorstw, rachunkowości finansowej, sprawozdań finansowych. Ponadto tematem egzaminu jest wycena oraz analiza instrumentów dłużnych. Dlatego po uzyskaniu licencji czynny doradca inwestycyjny może udzielać kompetentnych odpowiedzi na temat inwestowania w obligacje korporacyjne, skarbowe, bony skarbowe czy też inne dłużne papiery wartościowe. Profesjonalni doradcy zarabiają duże pieniądze. Wynagrodzenie waha się między 20 a 40 tys. zł a bywa, że jest wyższe. Osoby takie zatrudnione są w Bankach Inwestycyjnych, Biurach Maklerskich, Funduszach Inwestycyjnych.

0
0