Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak zostać webmasterem? 2018

Modna profesja: tworzenie stron internetowych

[Głosów:0    Średnia:0/5]

webmasterTechnologie informatyczne to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin gospodarki. Praktycznie każdy z nas w dzisiejszych czasach korzysta na co dzień z Internetu będącego aktualnie najważniejszym z mediów, codziennie odwiedza strony internetowe, które są źródłem informacji na każdy temat. Tworzeniem stron zajmują się webmasterzy, do których zalicza się zarówno grafików, programistów, administratorów, jak i redaktorów piszących artykuły.

Jak w każdym zawodzie czy branży osiągnięcie pewnych umiejętności wymaga włożenia w to wysiłku pracy. Najważniejsza jest tu ściśle określona wiedza z zakresu trzech dziedzin: plastyki i mediów, czyli znajomość praw komunikacji słownej i wizualnej, oraz z zakresu informatyki, w tym szczególnie aplikacji i języków programowania w Internecie.

W tworzeniu stron i serwisów webmaster posługuje się edytorami stron WWW, które musi znać doskonale. Umiejętność
posługiwania się zaawansowanymi programami graficznymi, znajomość języków programowania, takich jak np. HTML, PHP, ASP są podstawą, jednak warto umieć korzystać również z narzędzi programistycznych o większych możliwościach, takich jak Flash, Java, Perl, Oracle czy CGI, które służą do budowania stron i serwisów. Atrakcyjność wizualna strony to bardzo istotna kwestia, dlatego znajomość grafiki i zmysł plastyczny są w tym zawodzie niezwykle przydatne.

Webmaster bardzo często zajmuje się również sprawami organizacyjnymi serwisu, pełni rolę redaktora, odpowiada za teksty i publikowane materiały, ponadto zarządza ekipą prowadzącą stronę. Dlatego webmasterowi potrzeba nie tylko umiejętności szybkiego przetwarzania idei na kształt plastyczny i programistyczny, logiki i zorganizowania, niezbędnych do projektowania funkcjonalnych stron internetowych, ale także cierpliwości, wytrwałości, umiejętności pracy w zespole, a przede wszystkim pasji zawodowej.

Studia dla webmasterów obecnie można ukończyć na kilku uczeniach w Polsce. Zazwyczaj są to studia informatyczne z różnymi specjalnościami, takimi jak inżynieria oprogramowania internetowego, technologie internetowe czy zastosowania Internetu. Od kilku lat na rynku funkcjonuje również wiele szkół policealnych, które uczą tego zawodu. Wykształcenie techniczne nie jest jednak warunkiem koniecznym, ponieważ firmy zatrudniają także osoby, które ukończyły inne kierunki, ale posiadają „zmysł techniczny”, nauczyły się programować i mają praktykę w technologiach internetowych. Poza tym w zawodzie webmastera cały czas trzeba się dokształcać i zdobywać nowe umiejętności, podążać za trendami w projektowaniu stron, nie wystarczy się raz nauczyć określonego języka programowania.

0
0