Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Uprawnienia w pracy dla kobiet w ciąży 2018

Prawa pracodawcy wobec ciąży pracownicy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Praca podczas ciążyZajście w ciążę to bez wątpienia jeden z najradośniejszych i najważniejszych momentów w życiu każdej kobiety. Nierzadko jednak wiąże się to z wieloma trudnymi i skomplikowanymi, bądź nawet przykrymi sytuacjami, związanymi z wykonywaniem w tym czasie pracy zawodowej. Często pracodawcy nie przestrzegają bowiem restrykcyjnych przepisów i znacznie utrudniają przyszłym mamom zarówno rozwój osobisty w miejscu pracy jak i sprawowanie opieki nad dzieckiem.

Aby zatem ustrzec się przed różnego rodzaju zawodowymi niedogodnościami i problemami, należy zawczasu dokładnie zapoznać się z najważniejszymi prawami i obowiązkami naszego pracodawcy w przypadku zajścia w ciążę. Dobra znajomość przepisów prawnych pozwoli nam uchronić się przed wieloma niemiłymi sytuacjami oraz zapewnić zarówno sobie jak i dziecku najlepsze warunku w miejscu pracy.

Na początek warto zatem zapoznać się z rozporządzeniami i zasadami przyznawania pracującym kobietom różnego rodzaju świadczeń i zasiłków, o które z możemy się ubiegać pozostając zatrudnionymi w oparciu o umowę o pracę. Warto również pamiętać, iż pracownice w ciąży mają zapewnioną ochronę przed zwolnieniem z pracy. Pracodawca ma także obowiązek przedłużenia umowy z ciężarną pracownicą aż do dnia porodu w przypadku, kiedy zatrudnienie na okresie próbnym przekracza miesiąc.

Oczywiście w wyjątkowych przypadkach i nawet mimo ciąży pracodawca może zwolnić pracownicę dyscyplinarnie lub w przypadku likwidacji lub upadłości firmy. Wtedy jednak powinien ona zapewnić jej zastępcze miejsce pracy.  Warto pamiętać, iż pracownica będąca w ciąży bez swojej zgody nie może zostać także wysłana w delegację lub podróż służbową. Równie ważnym aspektem związanym z pracą zawodową podczas ciąży jest także prawo do urlopu wychowawczego, bowiem gwarantuje to kobiecie możliwość późniejszego ubiegania się o tak zwany zasiłek wychowawczy.

Jeśli jednak pracodawca będzie nakłaniał kobietę do wcześniejszego powrotu do pracy nie oznacza to, iż straci ona należne jej świadczenia. W takiej sytuacji to ojciec może bowiem przejąć część należnego jej wychowawczego, w postaci specjalnego zasiłku dla ojców. Na koniec warto dodać jeszcze, iż ciężarna nie może pracować w ciągu dnia dłużej niż osiem godzin, niezależnie od wcześniejszych ustaleń z pracodawcą. Co więcej, musi on również wyrazić zgodę na wykonywanie przez pracownicę niezbędnych badań lekarskich.

0
0



Dodaj komentarz