Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jakie cechy powinien mieć dziennikarz radiowy? 2018

Praca dziennikarza radiowego

[Głosów:0    Średnia:0/5]

dziennikarz radiowyPosada dziennikarza radiowego to bardzo pasjonujące, ciekawe zajęcie pełne wyzwań i niespodzianek. Wymaga od kandydata bardzo dużego zaangażowania, szerokich zainteresowań, wrodzonej ponadprzeciętnej ciekawości świata i dużej śmiałości, bo przecież w znacznym stopniu jest to praca z ludźmi.

Zawód ten pozwala na bardzo szybki rozwój – mówi się, że nikt nie ma tak ogromnej wiedzy ogólnej niż dziennikarz, ponieważ jest on zmuszony do ciągłego dokształcania się w każdej dziedzinie, w zależności od tego, jakim problemem obecnie się zajmuje. Ale przede wszystkim jest to niezwykle przyjemna praca zwłaszcza dla kochających muzykę. Dziennikarze radiowi zwłaszcza ci prowadzący własną audycję autorską mają nieustanny kontakt ze starymi i najnowszymi przebojami, jako pierwsi mają dostęp do najświeższych, jeszcze niewydanych płyt.

Jednak nie każdy może zostać radiowcem. Najważniejszą jego cechą jest ciekawa barwa głosu (z którą po prostu trzeba się urodzić) oraz bardzo dobra dykcja. Umiejętność poprawnej artykulacji oczywiście można znacznie poprawić, wystarczy wybrać się do logopedy, który pokaże, jakie popełnia się błędy oraz zada kilka ćwiczeń korygujących wady. Warto także zapisać się na warsztaty z emisji głosu, na których można się dowiedzieć, jak radzić sobie z paraliżującym stresem w trakcie wystąpień publicznych, jak oddychać i oszczędnie gospodarować powietrzem oraz jak poprawnie intonować i bawić się własnym głosem.

Czy praca dziennikarza jest dobrze płatna? To zależy od umiejętności, jak bardzo jest się zaangażowanym i czy odbiorcy będą chcieli nas słuchać. Wiadomo, że przez pierwsze lata nie zarabia się „grubych” pieniędzy, jednak z czasem, wraz z rosnącą renomą, uznaniem w środowisku dziennikarskim, na pewno i pensja będzie wyższa. Niektórzy redaktorzy zarabiają nawet „pensje gwiazdorskie”.

Natomiast jeśli nie zależy nam na sławie i nie mamy wystarczających predyspozycji, aby występować „na żywo”, możemy też spróbować swoich sił jako lektor. To praca równie ciekawa, przyjemna, która opiera się przede wszystkim na umiejętnym posługiwaniu się własnym głosem. Lektorzy radiowi zwykle biorą udział w teatrach radiowych, nagraniach reportażowych, czy stałych zapowiedziach programów. Alternatywą są prywatne studia, w których nagrywa się głównie reklamy radiowe, a także dubbingi do filmów, muzykę na potrzeby spotów.

0
0