Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Praca dla osób z grupą inwalidzką 2018

Praca dla niepełnosprawnych

[Głosów:1    Średnia:5/5]

praca dla niepełnosprawnychOsoby niepełnosprawne każdego dnia muszą borykać się z tysiącami problemów, które stawia przed nimi codzienne życie. Bariery architektoniczne, ograniczenia związane z własną niepełnosprawnością, stereotypy i mity, których tyle powstało wokół osób niepełnosprawnych, to tylko kilka najważniejszych trudności, jakie spotykają na swojej drodze. Jednak coraz częściej i chętniej mówi się o pomocy osobom niepełnosprawnym, o prowadzeniu przez nich normalnego, godnego życia. Programy europejskie, kampanie ogólnopolskie w prasie, radio i telewizji sprawiają, że niepełnosprawność przestaje być tematem tabu, a osoby niepełnosprawne wychodzą z domu i zaczynają normalnie żyć.

Wiedzą też, jakie prawa im przysługują, a także jakie instytucje są stworzone do tego, by im pomagać. Programy europejskie dla niepełnosprawnych, które opłacane są przez Unię Europejską, to przede wszystkim programy mające na celu zachęcenie przedsiębiorców do przyjmowania na różne stanowiska osób niepełnosprawnych, a także podnoszenie kwalifikacji osób niepełnosprawnych i aktywizowanie ich zawodowo. Przedsiębiorcy, doceniając pracownika niepełnosprawnego i widząc wiele korzyści płynących z zatrudnienia takich osób, coraz chętniej decydują się na tworzenie miejsc pracy właśnie dla takich osób. Zakłady pracy chronionej powstają licznie nawet w małych miastach. Łamanie stereotypów dotyczących osób niepełnosprawnych w pracy widoczne jest nie tylko w zakładach pracy chronionej, ale także w zwykłych przedsiębiorstwach i firmach. Korzyści dla pracodawców, także te materialne w postaci refundacji kosztów, dofinansowań, zwrotów i ulg, przyznawanych głównie przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, są większe niż koszty, jakie ponosi pracodawca z tytułu przystosowania miejsca pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych. PFRON, na wniosek pracodawcy, może dofinansować a nawet pokryć całkowity koszt takiej modernizacji, a ponadto udzielić środków na szkolenia i kursy kwalifikacyjne dla osób niepełnosprawnych. Zresztą korzyści materialne to nie jedyne dobrodziejstwa, jakie niesie ze sobą zatrudnienie osób niepełnosprawnych. W większości przypadków, pracownik niepełnosprawny okazuje się być bardziej efektywny niż pracownik sprawny, a jego zapał i zaangażowanie sprawia, że pozostali pracownicy są lepiej zmobilizowani.

0
0