Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak walczyć z pomówieniami? 2018

Naruszenie dóbr osobistych w artykule prasowym

[Głosów:0    Średnia:0/5]

pomówienie-w-prasieDobra osobiste każdego człowieka chronione są przez Kodeks Cywilny. Do tychże dóbr zalicza się zdrowie, cześć, wolność, swobodę sumienia, wizerunek. Istnieje wiele praw chroniących, bowiem zdarza się, że są naruszane. Pogwałcenie niematerialnych dóbr osobistych może nastąpić między innymi w wyniku pomówienia i znieważenia konkretnej osoby. Każde bezprawne działanie w tym kierunku jest karane, a w szczególności jeśli następuje ono za pośrednictwem masowych środków komunikowania. Jednym z nich jest prasa, a pojawiające się w niej artykułu mogą znacząco godzić w cześć i dobre imię danej osoby, jak też wpływać negatywnie na jej wizerunek publiczny a tym samym może ona utracić zaufanie potrzebne do wykonywania określonego zawodu lub piastowania stanowiska.

Z takim naruszeniem dóbr mamy do czynienia między innymi w przypadku fałszywego pomówienia funkcjonariusza państwowego na służbie. Nawet niezawinione działanie naruszającego dobra osobiste może być przesłanką do pociągnięcia go do odpowiedzialności cywilnej jeśli nastąpiły określone negatywne skutki tego postępowania. Środki ochrony dóbr nadwątlonych w artykule prasowym mogą przybierać formę roszczeń pieniężnych lub też niepieniężnych. Może to być odszkodowanie dla pomawianego, wniosek o zaniechanie szkodliwych publikacji, jak też ich usunięcie, i w tym wypadku również sprostowanie. Zadośćuczynieniem dla osoby pomówionej lub dotkniętej zniesławieniem w prasie będzie zamieszczenie oficjalnego tekstu z przeprosinami i oświadczeniem o nieprawdziwości zarzutów ujętych w artykule.

W kwestii pieniężnej kary dla naruszającego dobra osobiste sąd może zasądzić świadczenie na cel społeczny. Osoba poszkodowana w wyniku nieprawdziwego pomówienia w gazecie może wytoczyć powództwo przeciwko osobie fizycznej jak i prawnej. W akcie oskarżenia przedstawia swoje zarzuty, dowody i roszczenia. Kodeks Cywilny przewiduje również sytuacje kiedy nie nastąpiły jeszcze konkretne działania a jedynie występuje zagrożenie pojawiania się szkodliwych publikacji w prasie. Wtedy osoba może wystąpić o zaniechanie działania bezprawnego zmierzającego do opublikowania fałszywych pomówień o kradzież, mobbing molestowanie, skutkujących znieważeniem osoby, której one dotyczą. W tym wypadku należy wystąpić o zaniechanie ściśle określonego działania a nie naruszania konkretnego dobra osobistego. W kwestii publikacji prasowych dziennikarze muszą się wykazywać rzetelnością i starannością zawodową a ich krytyka musi mieścić się w przyjętych granicach. Powinni oni sprawdzać zgodność zebranego materiału z prawdą, a także dbać o poprawność języka i unikać wulgaryzmów. W innym wypadku dziennikarz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych osoby, o której podał nieprawdziwe informacje, nawet jeśli zrobił to dla dobra interesu publicznego.

0
0



Dodaj komentarz