Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Metody zwiększania motywacji i efektywności 2018

Jak zwiększyć swoją motywację i efektywność pracy?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

motywacja do pracyIm większa motywacja, tym większa efektywność. Najczęściej pojęcia te wiążemy z pracą, ale przecież mogą one dotyczyć także życia osobistego. Jeśli potrafimy odpowiednio się zmotywować zyskujemy siłę do działania i może to dotyczyć różnych sfer naszego życia. Natomiast zwiększanie motywacji u innych, to umiejętność którą powinni posiąść przede wszystkim szefowie, którym zależy na zwiększaniu efektywności pracowników, a tym samym rozwijaniu firmy.

Niewątpliwie nasza motywacja staje się coraz większa, kiedy zaplanowane przez nas sprawy zostają zrealizowane. Jednak aby było to możliwe konieczne jest zdobycie umiejętności związanych ze skutecznym zarządzaniem swoim czasem. Poznawanie technik mądrego planowania każdego kolejnego dnia to istotny element rozwoju osobistego. W końcu każdemu z nas zależy na tym, aby radzić sobie z codziennymi zadaniami oraz umieć połączyć życie zawodowe i prywatne. Czasami bardzo przydatne mogą się okazać zajęcia dotyczące rozwoju osobistego, chociażby szkolenia z zakresu zarządzania czasem. Niewątpliwie z pojęciem motywacji związane jest wyznaczanie sobie celów oraz określanie priorytetowych zadań. Można stosować tutaj specjalne techniki, takie jak metoda SMART, metoda Alpen czy matryca Eisenhowera.

Czyli odpowiedni sposób działania, który przynosi zamierzone cele może działać motywująco. Jednak motywacja jest w ogóle pierwotna, czyli musi wystąpić przed działaniem. Jak ją skutecznie zwiększyć? Przede wszystkim warto zapisać sobie powody, dla których coś planujemy zrobić oraz korzyści wynikające z realizacji zadania. Myślenie o nagrodzie może znacznie poprawić motywację oraz efektywność. Pośród różnych sposobów na „zaprogramowanie się” na działanie można wymienić obrazy motywacyjne. Prezentują one treści, które wpływają w odpowiedni sposób na podświadomość i zagrzewają do działania. Niektórzy stosują też różnego rodzaju hasła i napisy, które powodują że szybko odzyskują siły do pracy. Natomiast warto pamiętać o tym, że chociaż odpowiednia motywacja zwiększa efektywność, to żaden człowiek nie może pracować przez cały dzień na pełnych obrotach. Zgodnie z zasadą Pareto możemy dać z siebie 80% możliwości tylko w ramach 20% naszego czasu. Konsekwencją tego jest metoda ABC, zgodnie z którą należy podzielić swoje obowiązki na trzy kategorie. Zadania z grupy A będą wykonywane z 80% efektywnością, z grupy B z 15%, a z grupy C z 5 %. Natomiast trzeba też pamiętać, że na obowiązki z kategorii A powinniśmy przewidzieć 20% naszego czasu, z B 30%, natomiast z C nawet 50%. Pomimo tego, że w ramach połowy naszego czasu pracujemy zwykle z ograniczoną efektywnością nie powinno to wpływać negatywnie na naszą motywację.

0
0