Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Praca w Straży Pożarnej 2018

Jak zostać strażakiem?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

praca dla strażakaObecnie coraz większym zainteresowaniem wśród licealistów oraz absolwentów szkól średnich, czy nawet studentów uczelni wyższych cieszą się różnego rodzaju szkoły policyjne, wojskowe czy oficerskie. Jak jednak zostać wykwalifikowanym, przygotowanym do służby czynnej strażakiem?

Obecnie do służby w Państwowej Straży Pożarnej dostać się można na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest ubieganie się o przyjęcie kandydata do tak zwanej służby przygotowawczej. Aby przystąpić do takiego szkolenia należy posiadać oczywiście obywatelstwo polskie orz aktualne zaświadczenie o niekaralności (dokumenty te wymagane są także podczas procesu aplikacyjnego do wszystkich służb mundurowych – policji, straży granicznej itd.).

Ponadto kandydat na strażaka powinien również mieć możliwość korzystania z pełni praw obywatelskich oraz wykazać się co najmniej średnim wykształceniem. Warto również pamiętać, iż służba w straży pożarnej wymaga wiele wyrzeczeń i determinacji dlatego też kandydaci powinni cechować się silną odpornością psychiczną oraz sprawnością i wytrzymałością fizyczną. Większe szanse na przyjęcie w szeregi straży pożarnej mają również osoby ze specjalistycznym, wyższym wykształceniem, szczególnie technicznym. Na korzyść kandydata przemawiać również będą również posiadane przez niego kwalifikacje płetwonurka, kierowcy bądź ratownika medycznego.

Jeśli w straży pożarnej jest aktualnie nabór nowych pracowników, postępowanie rekrutacyjne obejmie ocenę ich gotowości do podjęcia służby na podstawie przedłożonych dokumentów oraz podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Po pozytywnym rozpatrzeniu podania o przyjęcie do służby mundurowej, kandydaci przejdą testy sprawnościowe, weryfikujące ich fizyczne przygotowanie do pracy strażaka. Podczas testów rekruci będą wchodzić na stopnie w czasie minuty, po czym stanie im zbadane tętno.

Innym sposobem wstąpienia do straży pożarnej jest tak zwana służba kandydacka. Taką służbę pełni się zazwyczaj w placówce Państwowej Straży Pożarnej, gdzie uczestniczy się w tematycznych  kursach i szkoleniach zawodowych. Po zakończeniu służby kandydackiej rekrut otrzymuje tytuł technika pożarnictwa, który uprawnia go do podjęcia pracy w jednostkach straży pożarnej na terenie całego kraju. Warto przy tym dodać, iż okres stażu podczas służby kandydackiej wliczany jest w całości do ogólnego stażu pracy przyszłego strażaka.

1
0