Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Wynagrodzenie kuratora procesowego 2018

Jak zostać kuratorem procesowym?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

proces-sadowyKurator procesowy jest to osoba, która w imieniu innej stawia się na procesy, ma jego pełnomocnictwo nadane przez sąd. Otrzymuje zawiadomienia z sądu oraz wszelką korespondencję związaną z procesem. Kurator procesowy najczęściej przychodzi na procesy z nieletnim, może to być rodzic lub opiekun prawny, a jeśli sprawa dotyczy wychowanka domu dziecka, wtedy kuratorem procesowym zostaje wychowawca. W takim przypadku kurator musi pilnować, aby nieletni stawiał się na rozprawy. Kuratorem procesowym może być też opiekun osoby niepełnosprawnej.

Aby zostać kuratorem procesowym, należy się zgłosić i wykazać pokrewieństwo lub inną zażyłość z osobą, co do której ma toczyć się proces. Zdarzają się sytuacje, że sąd osobiście wybiera osobę, która ma zostać kuratorem. Wskazana osoba może się na to zgodzić lub nie, zachowując wszystkie przepisy prawne. Wyznaczenie kuratora ma na celu pomoc danej osobie, która nie jest w stanie samodzielnie zadbać o swoje prawa lub z określonych powodów nie może stawić się na procesie, np. jeśli nie można ustalić jej miejsca zamieszkania lub pobytu.

O prawach i obowiązkach, a także o sposobie powoływania kuratora procesowego mówi Kodeks postępowania cywilnego. Zawarte są w nim również zasady dotyczące przyznawania kuratora spółce. W przypadku, gdy nie został ustalony dla niej zarząd, sąd ma za zadanie przyznać takiej spółce kuratora procesowego. Ma on podejmować niezbędne czynności do obrony spółki, w trakcie trwania całego procesu.

Kurator powinien zbierać również wszystkie informacje, które dotyczą strony. Dlatego właśnie kuratorem procesowym powinna zostać osoba, która w jakiś sposób jest związana z firmą. Dość często zdarza się jednak, że kuratorem zostaje pracownik sądu, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby był nią adwokat lub radca prawny. Jednak ze względu na koszty nie każda spółka może sobie na niego pozwolić.

Ogłoszenie kuratora czy to dla spółki czy dla osoby fizycznej następuje w budynku sądowym, a jeśli sprawa jest szczególnie ważna, wtedy również taka informacja powinna pojawić się w prasie.

0
0Dodaj komentarz