Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi 2018

Jak zostać dobrą kadrową?

[Głosów:1    Średnia:1/5]

kadrowaSpecjalista ds. personalnych, czyli mówiąc prościej – kadrowa, to pracownik Działu Kadr i Płac, zwanego inaczej Human Resources, Działem Personalnym bądź Działem Zarządzania Zasobami Ludzkimi.
Jaka osoba jest idealna na to stanowisko?
– otwarta i asertywna,
– empatyczna, lubiąca ludzi i interesująca się człowiekiem, czyli zgłębiająca również wiedzę z dziedzin takich jak psychologia czy socjologia,
– sumienna i systematyczna,
– charyzmatyczna, potrafiąca wpływać na innych,
– uczciwa i dyskretna,
– skuteczna w działaniu i odporna na stres,
– dobrze zorganizowana, umiejąca pracować zarówno indywidualnie, jak i w zespole,
– kreatywna i elastyczna.
Ponadto musi ona posiadać umiejętności interpersonalne i komunikacyjne, umieć myśleć analitycznie i perspektywistycznie, nie bać się publicznych wystąpień i nie stronić od kontaktów z ludźmi.

Choć cechy osobowościowe są bardzo ważne, nie wystarczą one, aby zostać dobrą kadrową. Do tego potrzebne jest również odpowiednie wykształcenie. Z racji stałego kontaktu z ludźmi przydatne bardzo okazują się studia takie jak psychologia czy socjologia. Dodatkowo można zdecydować się na podyplomowe studia dla kadrowych, na przykład zarządzanie zasobami ludzkimi.

Swoje kwalifikacje można podnosić także na kilka innych sposobów. Pierwszy z nich to kursy dla kadrowych, które czasami zrobić można bezpłatnie korzystając z dofinansowania Unii Europejskiej. Stopień wyżej jest kurs pod nazwą specjalista ds. kadr i płac. Każdemu specjaliście ds. personalnych z pewnością pomocne okażą się również szkolenia o prawie pracy.

Kadrowa oprócz uczestnictwa w szkoleniach i kursach jest odpowiedzialna również za ich organizację dla pracowników. To na jej barkach spoczywa wybór firmy szkoleniowej, która zajmie się na przykład szkoleniem BHP czy szkoleniem dla menedżerów. Będąc w temacie obowiązków kadrowej nie można poprzestać jedynie na organizacji szkoleń. To także m.in. prowadzenie akt osobowych pracowników, ewidencja czasu pracy, przygotowywanie projektów oraz sporządzanie umów o pracę, naliczanie płac i ich przekazywanie na konta pracowników, rozliczanie składek ubezpieczeniowych, podatku dochodowego, a także rozliczanie z ZUS i Urzędem Skarbowym.

Praca kadrowej nie należy do najłatwiejszych. Realizacja polityki personalnej firmy wymaga ciągłej współpracy pomiędzy Działem Personalnym a przełożonymi i pracownikami. Z kolei budowanie wewnętrznego wizerunku wymaga szczególnych umiejętności, kompetencji i zawodowego wyczucia. Choć z reguły praca na tym stanowisku posiada jasno określone ramy czasowe i kompetencyjne, często trzeba liczyć się z dodatkowym nakładem zarówno czasu jak i pracy. Dodatkowo na kadrowej spoczywa odpowiedzialność za niedopełnienie swoich obowiązków oraz za szkody, które wyrządzi swoim działaniem.

Aby stać się dobrą kadrową potrzeba jeszcze jednego, bardzo ważnego „składnika“, mianowicie przyjaznego podejścia do pracowników. Wykształconego i kompetentnego, a do tego uśmiechniętego specjalistę ds. personalnych w swojej firmie będzie chciał zatrudnić każdy pracodawca.

0
3