Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak odzyskać zaległe wynagrodzenie? 2018

Jak wyegzekwować zaległe wynagrodzenie przez e-sąd?

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

brak wypłaty wynagrodzeniaZaległe wynagrodzenie za pracę jest jednym z przykładów spraw sądowych, które nie muszą być rozpatrywane na tradycyjnej sali sądowej, z uczestnictwem stron. Można tę sprawę załatwić szybko i bez zadawania sobie trudu wypełniania setek wniosków i zeznawania przed sądem. Instytucja e-sądu powołana przy Sądzie w Lublinie, jest przeznaczona głównie do spraw pieniężnych, bez znaczenia o jakich kwotach jest mowa. Do takich należy także więc odzyskiwanie zaległych pieniędzy za pracę.
Jeżeli pracodawca nie wypłaca należności, to pracownik może złożyć e-pozew. Jak to zrobić?

Jest to pozew złożony elektronicznie. Pozew elektroniczny może złożyć osoba fizyczna, będąca powodem bądź też osoba działająca w imieniu powoda, np. pełnomocnik, przedstawiciel ustawowy, osoba reprezentująca. Na witrynie internetowej e-sądu, pod adresem www.e-sad.gov.pl/ można znaleźć i w łatwy sposób pobrać całą paczkę pozwów, składanych elektronicznie do rozpatrzenia drogą elektroniczną.
E-sąd jest instytucją działająca fakultatywnie. Sprawy są rozpatrywane przez jednego sędziego, a postanowienie wydaje sędzia bądź referendarz sądowy. Sąd po rozpatrzeniu sprawy wydaje internetowy nakaz zapłaty. Na elektronicznym koncie powoda, może on owy nakaz przeczytać. Wersja drukowana jest wysyłana pocztą do pozwanego, czyli na przykład do zakładu pracy, który zwleka z wypłacaniem zaległego wynagrodzenia.

Każdy pozwany ma jednak 14 dni na złożenie sprzeciwu od wydanego orzeczenia. Taki sprzeciw, złożony we właściwym, przewidzianym ustawowo na to czasie, może doprowadzić do realnej rozprawy sądowej, z udziałem obu zainteresowanych stron. Dzieje się tak dlatego, że jeżeli pozwany wniesie sprzeciw, to e-sąd przestaje zajmować się daną sprawą, którą może przekazać do sądu znajdującego się najbliżej miejsca zamieszkania pozwanego. Wówczas tamtejszy sąd pierw wzywa pozwanego w celu uzupełnienia argumentacji, ponieważ sam sprzeciw zgłoszony do e-sądu nie musi zawierać żadnych dowodów. Jeżeli sąd uzna przedstawiane fakty za zasadne, to w następnej kolejności wzywany jest powód, który również musi udokumentować już wtedy swe racje.
W przypadku, gdy strona pozwana nie odwoła się od orzekniętego postanowienia e-Sądu, to nakazowi zapłaty zostanie nadana klauzula wykonalności. Strona pozwana będzie jednak o tym fakcie poinformowana dopiero po wszczęciu postępowania egzekucyjnego. Wtedy, po otrzymaniu takiego powiadomienia, pozwany ma prawo wnieść zażalenie i ubiegać się o uchylenie klauzuli. Jeśli tego nie uczyni w ciągu 7 dni, pozostaje wtedy wszczęcie postępowania komorniczego lub windykacyjnego, mające na celu odebranie zaległości finansowych od dłużnika, którym może być właśnie zakład pracy.

0
0



Dodaj komentarz