Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak sprawdzić czy przyszły pracodawca regularnie wypłaca wynagrodzenie? 2018

Jak sprawdzić pracodawcę w KRD?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

obawy pracownikowKiedy znaleźliśmy już pracę (niekoniecznie wymarzoną, niekoniecznie dobrze płatną) warto zainteresować się sytuacją finansową naszego pracodawcy. Szczególnie wtedy, kiedy zdarza mu się spóźniać z wypłatą wynagrodzenia (o kilka a czasem nawet kilkanaście dni), ma kłopoty z regulowaniem zobowiązań z kontrahentami lub na biurku znaleźliśmy wezwanie do zapłaty za prąd, gaz, wodę…

Każdy pracownik ma prawo do wglądu do poczynań finansowych zatrudniającej go firmy. Powszechnie dostępnym narzędziem kontroli zarówno podmiotów prywatnych i państwowych jest serwis internetowy Krajowego Rejestru Dłużników. Choć założenie w nim konta jest odpłatne warto zainwestować kilkanaście złotych w nasz spokój. To właśnie jedno z zadań KRD. Jeśli nasz pracodawca nie jest wiarygodny finansowo my także stajemy się osobami nierzetelnymi. Nasza sytuacja w pracy jest niepewna, balansujemy po ruchomym gruncie. Z czasem szefostwu nie brakuje już nie tylko na premię, ale także i na regularne wypłacanie wynagrodzenia. Jakby pracodawca nagle zapomniał, że to właśnie wypłaty pracowników powinny być regulowane w pierwszej kolejności. Tracimy poczucie bezpieczeństwa, brakuje nam chęci do rzetelnego wykonywania obowiązków. Traci na tym i szef, i my, i nasza rodzina.

Dzięki internetowej czarnej liście dłużników możesz sprawdzić, jak przedstawia się sytuacja finansowa przedsiębiorstwa, w którym jesteś zatrudniony na umowę o pracę lub inną formę umowy. Co zrobić, żeby móc skontrolować pracodawcę?

Po pierwsze konieczne jest założenie konta w internetowym serwisie KRD. Po podaniu stosownych danych, potwierdzeniu tożsamości skanem dowodu osobistego oraz uiszczeniu opłaty możemy po raz pierwszy zalogować się do serwisu. Dzięki wykupieniu stosownego pakietu możemy sprawdzić dane dotyczące naszego pracodawcy.

Kontrolując firmę w KRD musimy jednak pamiętać, że nie pozostajemy anonimowi. Osoba, instytucja czy przedsiębiorstwo, które poddaliśmy weryfikacji zostanie poinformowane, o tym, że sprawdzaliśmy informacje na jego temat (o ile oczywiście posiada ono swoje konto w serwisie KRD).

Posiadając konto w KRD mamy także możliwość dokonania wpisu na listę dłużników. Musimy mieć jednak ku temu stosowną podstawę. Jeśli firma zalega nam z wypłatą pieniędzy powyżej 500 zł mamy prawo umieszczenia jej w KRD.

 

0
0