Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Od czego zależy wyskość emerytury? 2018

Jak sprawdzić, ile wyniesie Twoja emerytura?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

obliczenia emerytalneEmerytura to świadczenie pieniężne będące zabezpieczeniem bytu na starość dla osób, które z powodu wieku nie posiadają już zdolności do pracy zarobkowej lub utraciły ją w znacznym stopniu i nie posiadają innych źródeł dochodu umożliwiającego utrzymanie się. W naszym kraju państwowa emerytura przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i które – w przypadku osób, które urodziły się przed 1949 rokiem, a więc objętych tzw. starą emeryturą – mają udokumentowany wymagany okres zatrudnienia. Natomiast w nowym systemie staż pracy nie ma znaczenia, natomiast istotny jest odpowiedni poziom indywidualnego konta ubezpieczonego.

W tym wypadku emerytura zależy od wysokości kapitału zgromadzonego przez nas w ciągu całego życia. Wysokość emerytur w Polsce nie jest niestety w większości przypadków wysoka. Jak sprawdzić, ile wyniesie nasza emerytura?

Wysokość przyszłego świadczenia emerytalnego możemy w bardzo prosty sposób sprawdzić na wielu stronach internetowych, przy pomocy tzw. kalkulatorów emerytalnych. W odpowiednich rubrykach należy wprowadzić swoje dane, takie jak płeć, rok urodzenia, miesiąc urodzenia, rok rozpoczęcia pracy i aktualne wynagrodzenie brutto. Istotna jest także informacja, czy należymy do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Po wpisaniu tych informacji należy kliknąć w przycisk oblicz, wówczas na stronie wyświetli nam się informacja o tym, kiedy przejdziemy na emeryturę oraz wysokość świadczenia. Na wielu stronach możemy także sprawdzić, ile musimy dodatkowo zaoszczędzać aby podnieść wysokość emerytury, np. do wysokości ostatniego wynagrodzenia.

Wysokość emerytury w nowym systemie zależy od wielu czynników. Jest to suma świadczeń płynących z I i II filara. O wysokości emerytury z I filara decyduje przede wszystkim suma zwaloryzowanych składek zgromadzonych na indywidualnym koncie ubezpieczonego oraz zwaloryzowany kapitał początkowy, służący do wyliczenia wysokości składek emerytalnych zgromadzonych przed wejściem w życie reformy emerytalnej. Natomiast wysokość emerytury z II filara zależy od wysokości składek, które wpłyną do OFE, efektywności inwestowania pieniędzy przez fundusz, a także od wysokości opłat pobieranych przez fundusz oraz zakłady emerytalne. W obu przypadkach wysokość świadczenia będzie zależała od momentu przejścia na emeryturę. Wiek emerytalny wynosi obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, jednak według nowej ustawy ma on być wydłużony do 67 roku życia zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

0
0