Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Ochrona przed zwolnieniem działaczy związków zawodowych 2018

Czy warto należeć do związku zawodowego?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

uprawnienia związków zawodowychZwiązki zawodowe zrzeszają pracowników jak też emerytów, rencistów i bezrobotnych na zasadzie dobrowolności. Przynależenie do tej organizacji nie jest koniecznością, tym bardziej, że wiąże się z tym potrzeba opłacania składki związkowej. W deklaracji wstąpienia do związku zawodowego każdy nowy członek musi zamieścić wzmiankę o wyrażeniu zgody na ściąganie tejże składki z wynagrodzenia pracowniczego. Jednak co daje członkostwo w zakładowym związku zawodowym? Zostały one powołane dla potrzeby ochrony interesów grup pracowniczych, tak więc wstąpienie w ich szeregi musi się wiązać z korzyściami.

Przede wszystkim członek może liczyć na obronę jego własnych praw pracowniczych jak też na podniesienie statusu pracowniczego. Po pierwsze związki mogą dla niego negocjować lepsze wynagrodzenie, zmianę warunków zatrudnienia wydłużenie urlopu i poprawy warunków pracy, przede wszystkim BHP. Po drugie związek zawodowy dla swoich członków może wnioskować do pracodawcy o szkolenia potrzebne do podniesienia kwalifikacji a tym samym polepszenie warunków płacowych. Po trzecie członkowie związków zawodowych mogą korzystać z pomocy społecznej zapewnianej przez tą organizację oraz starać się o udzielanie bezpłatnych porad prawnych nie tylko w stosunku do pracodawcy.

Ponadto zwolnienie członka związku nie jest łatwe dla pracodawcy, bo chroni go statut związkowy. Ponadto członkowie w sprawach dyscyplinarnych lub w rozmaitych sporach z pracodawcą mogą korzystać z towarzystwa reprezentanta związku zawodowego. Jest to ważna opcja dla członków, zwłaszcza, gdy pracodawca chce nadużywać swojego prawa do zwalniania dyscyplinarnego czy też w chwili podjęcia przez niego niekorzystnych decyzji dla pracownika. Nie chodzi tutaj o obronę konkretnego członka za wszelką cenę, ale w szczególności w sytuacjach krzywdzących i niezawinionych przez niego samego.

Bez względu na to w jakiej postaci został uchwalony statut związku zawodowego, ma on zapewniać konkretne potrzeby swoich członków, a mianowicie:
– zapewnianie stałej legalnej pracy,
– przeciwdziałać zaniżaniu ich pensji, w szczególności w sytuacji kiedy mogłoby to wynikać z nieobecności wywołanej chorobą,
– pomoc osobom w podeszłym wieku,
– domagać się treningów i szkoleń pracowniczych.
– reprezentować interesy członków poza miejscem pracy

0
0Dodaj komentarz